Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:46
Reklama

Oto "najzdrowsze" miasta w Polsce. Najnowszy raport

W którym mieście żyje się najzdrowiej i jak to zmierzyć? Badano m.in. dostępność lekarzy, liczbę elektrycznych samochodów, długość buspasów czy politykę wobec smogu. Tak powstał ranking „Zielone miasta”.
Oto "najzdrowsze" miasta w Polsce. Najnowszy raport

Autor: iStock

Ranking stworzyliśmy na bazie syntetycznego wskaźnika złożonego z pięciu subindeksów: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna, zdrowie publiczne.” – wyjaśniają autorzy zestawienia „Zielone miasta”, które zostało przygotowane przez Fundację im. Roberta Schumana oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Autorzy raportu, oceniając 66 miast na prawach powiatu, posiłkowali się informacjami z Głównego Urzędu Statystycznego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletynów Informacji Publicznej i dodatkowo  mapami stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz danymi, które przekazały same samorządy. Bo właśnie tak szeroki zbiór stanowił podstawę do opracowania raportu.

Sprawdzano m.in.:

  • liczbę lekarzy i łóżek szpitalnych,
  • liczbę samochodów elektrycznych,
  • działania antysmogowe,
  • łączną długość buspasów,
  • procent powierzchni zielonych.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Lublin, który zawdzięcza to głównie ochronie zdrowia, dostępności do lekarzy i liczbie łóżek przypadającej na tysiąc mieszkańców. Miasto zostało też pochwalone za elektromobilność, a eksperci docenili plany Lublina kwestii promowania aut elektrycznych. „Miasto planuje, że do 2025 r. będzie ich aż 3 tys., czyli około 15 razy więcej niż na koniec 2020 r.”.

Na drugiej pozycji uplasowały się Katowice, które sukces zawdzięczają wygranej w najmniej spodziewanej kategorii, czyli jakości powietrza. „Województwo śląskie regularnie znajduje się w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych regionów, nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie.” – piszą autorzy opracowania i wyjaśniają: „Spośród miast posiadających stacje kontroli pyłu zawieszonego Katowice znalazły się w gronie pięciu o największej liczbie dobowych alertów smogowych. Jednak dzięki dobrym rezultatom w pozostałych miernikach, skoncentrowanych na aktywności samorządów – głównie w zakresie wydatków na poprawę jakości powietrza – miastu udało się zdobyć aż 82 punkty, o dwa więcej niż kolejna w tej kategorii Łódź”.

To miasto zostało docenione za wyniki w kategoriach działań na rzecz jakości powietrza (2. miejsce), transportu publicznego (4.) i indywidualnego transportu elektrycznego (4.)

Pozostałe miejsca:

  • Siedlce,
  • Bydgoszcz,
  • Rzeszów,
  • Warszawa,
  • Białystok,
  • Wrocław,
  • Poznań,
  • Szczecin,
  • Gdańsk,
  • Bielsko-Biała,
  • Kielce,
  • Płock.

W rankingu widoczna jest wyraźna zależność pomiędzy rozmiarem miasta a zakresem jego działań – im miasto większe, tym chętniej i skuteczniej angażuje się w rozwój działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Różnice występują również w zależności od statusu. Średnia dla miast powiatowych była o blisko 10 punktów niższa niż wojewódzkich, które oprócz efektów skali często korzystają na czynnikach zewnętrznych (strukturalnych, historycznych).” – analizują eksperci i dodają, że np. mieszkańcy mniejszych miast są bardziej  nastawieni na ochronę środowiska i to może być sygnałem, że lokalne władze powinny zwiększyć zaangażowanie w zielone inicjatywy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Głogów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FC PolkowiceTreść komentarza: Brawo Chrobry jedziemy dalej spokojne utrzymanie a za rok walka o baraże.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 17:42Źródło komentarza: WALCZYMY, ALE WAŻNIEJSZY JEST PRZYSZŁY SEZONAutor komentarza: PrzodowyTreść komentarza: A oni dalej pracują i nadzorują innych. Co za firma, wstyd!Data dodania komentarza: 17.04.2024, 16:38Źródło komentarza: SĄDOWY FINAŁ AFERY W KOPALNI KGHMAutor komentarza: AOTreść komentarza: Piosenki w ramach programu artystycznego wykonały uczennice III LO w ZS Wyżykowskiego.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 23:21Źródło komentarza: ORZECH: KATYŃ JEST LEKCJĄ WCIĄŻ AKTUALNĄAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Brawo młodzi energiczni pomysłowi ludzie przyszłością Polkowic alleluja i do przoduData dodania komentarza: 15.04.2024, 16:33Źródło komentarza: ROZMYSŁOWSKI: MAM PLAN NA ROZWÓJ POLKOWICAutor komentarza: polkowiczankaTreść komentarza: Takiego Burmistrza potrzebujemy. Trzeba łączyć ludzi, nie dzielić. Kibicuję Wiesławowi Wabikowi.Data dodania komentarza: 14.04.2024, 13:07Źródło komentarza: WIESŁAW WABIK - TWORZĘ KOALICJĘ Z MIESZKAŃCAMIAutor komentarza: PaciaTreść komentarza: Stawki dotyczące wody i ścieków w Głogowie zatwierdza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie!!!! Zanim p. Zubowski coś powie - niech zweryfikuje swoje informacje. Żenada, że poseł z Zagłębia Miedziowego, z naszego Miasta Głogowa nie wie takich rzeczy... Może warto zająć się stawkami za ciepło i WPEC, które w Głogowie są OGROMNE!Data dodania komentarza: 05.04.2024, 07:12Źródło komentarza: JAK W RODZINIE, MIĘDZY NAMI KOLEGAMI
Reklama
Reklama