Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 20:06

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

W obecnych czasach, kiedy wszystkie koszty budowania oraz instalowania różnych dodatkowych udogodnień idą w górę, warto bardzo dokładnie zastanowić się nad montażem instalacji fotowoltaicznej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by rozsądny inwestor, który podchodzi do tematu niezwykle poważnie, rozejrzał się za możliwościami dofinansowania. W Polsce bowiem są dostępne ciekawe dofinansowania, które znacznie obniżają koszty instalacji. Przykładem tego jest projekt Mój Prąd, do którego nabór ruszył z dniem 1 lipca br.
  • 24.09.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

 

Ile może wynieść dotacja w przypadku programu Mój Prąd?

Tegoroczny program Mój Prąd to już trzecia edycja tego typu dofinansowania, którego celem jest zachęcenie ludzi do założenia instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji. Chodzi tutaj o to, by uchronić środowisko naturalne przed zanieczyszczeniem, którego udziałem są nie tylko samochody spalinowe, ale również, a może i w szczególności – elektrownie działające na zasadzie spalania węgla.

Dotychczas program Mój Prąd oferował aż 5 tys. złotych dofinansowania dla każdej planowanej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Obecnie kwota ta została nieco obniżona – inwestorzy otrzymają jedynie 3 tys. złotych. Jednocześnie kwota ta nie może przekroczyć 50% całości kosztów inwestycji.

Cały program kosztować ma aż 534 ml złotych. Dzięki temu cały program będzie w stanie zagwarantować środki dla ok. 178 tysięcy inwestorów, którzy będą zainteresowani montażem instalacji fotowoltaicznej. Nie warto jednak czekać i zastanawiać się nad złożeniem wniosku, ponieważ udostępnione dane pokazują, że na dzień dzisiejszy wpłynęło ponad 200 tysięcy wniosków.

Dofinansowanie z programu – na co można przeznaczyć środki?

Program Mój Prąd przewidziany został na okres 2021-2023, jednak sam okres kwalifikowania kosztów kończy się 31.12.2023 roku. Należy jednak pamiętać, że początkiem przedsięwzięcia jest poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego. Koszty kwalifikowane to nic innego, jak zakup, odbiór, montaż czy uruchomienie instalacji fotowoltaicznej, które w jakimkolwiek stopniu zostały objęte przedsięwzięciem. Jak widać, dofinansowanie może pokryć część kosztów, jakie ponosi inwestor w przypadku zakupu paneli oraz niezbędnego do instalacji oprzyrządowania. Dofinansowanie można więc przeznaczyć na zakup inwerterów, przewodów odpowiedzialnych za przesył energii i innych niezbędnych urządzeń. Jeśli jednak nie udało Ci się dołączyć własnego wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki w tej edycji, warto wiedzieć, że niebawem planowana jest kolejna, czyli już czwarta edycja programu Mój Prąd.

Materiał zewnętrzny