Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 00:56

Jak powstają opakowania na zamówienie?

Opakowania na zamówienie i ich produkcja to złożony temat. Plastikowe pudełka wydają się nam dość prostą i niezbyt skomplikowaną rzeczą, ale w rzeczywistości stoją za nimi innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie. Sprawdź, jak powstają opakowania do żywności z tworzyw sztucznych.
  • 03.12.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak powstają opakowania na zamówienie?

 

Złożenie zamówienia i projekt opakowania

Wszystko zaczyna się rzecz jasna w biurze, gdzie ustalane są wszelkie szczegóły zamówienia. Przedsiębiorstwo zamawiające opakowania precyzuje wówczas wszystkie informacje istotne w procesie produkcyjnym. Czasami zamawiane są zwyczajne opakowania bez żadnych dodatkowych szczegółów. W innych przypadkach dochodzi do różnego rodzaju personalizacji. Wybrać można wówczas przede wszystkim kształt i pojemność opakowań. Niektóre firmy oferują ponadto możliwość wybrania koloru pojemnika. Istotny jest również typ zamknięcia, który często zależy od kształtu.

Na początek przygotowanie odpowiedniego granulatu

Podstawą pojemników z tworzyw sztucznych jest specjalny granulat. Może on powstać w wyniku specjalnej produkcji lub recyklingu. Jeśli ten półprodukt jest wytwarzany na nowo, to historia zaczyna się w rafineriach. Podczas destylacji ropy naftowej wytwarzane są frakcje, których jedną z części jest nafta. Surowiec ten staje się głównym składnikiem granulatu. Jest on bowiem polimeryzowany, dzięki czemu powstaje pożądany granulat. Jeśli zaś opakowanie jest z recyklingu, to półprodukt jest wytwarzany przez przetopienie uprzednio wykorzystanych pojemników i innych części.

Formowanie kształtu i ostatecznej formy opakowania

Otrzymany granulat trzeba podgrzać do odpowiedniej temperatury umożliwiającej uformowanie go w plastyczną masę. Tak otrzymany produkt wtryskuje się później do specjalnej formy, która ma kształt, jaki musi przyjąć produkowane opakowanie. Formy te produkowane są oczywiście z odpowiednich, wytrzymałych na wysokie temperatury materiałów. Powstałe w tym procesie opakowanie musi potem oczywiście wystygnąć w taki sposób, by nie straciło formy. Do samego pojemnika produkuje się potem jego zamknięcie i na koniec przychodzi czas na etykietę. Czasami jest ona drukowana cyfrowo, w innych przypadkach wtłaczana, a jeszcze kolejny przykład to naklejanie naklejek.

Dlaczego opakowania PP najczęściej stosuje się do żywności?

Opakowania PP z polipropylenu bardzo często są spotykane w produkcji opakowań do żywności. Popularność wynika z kilku czynników. Po pierwsze, jak większość tworzyw sztucznych, ten także jest dość tani w produkcji. Jest zatem bardzo ekonomicznym wyborem. Po drugie surowiec ten cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na różne temperatury, więc idealnie nadaje się na przykład do przechowywania lodów. Po trzecie i chyba najważniejsze, polipropylen jest bezpieczny dla zdrowia. Nie wchodzi bowiem w interakcje z artykułami spożywczymi, więc nie powoduje groźnych zatruć.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu tekstowi wiesz już, jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych. To ciekawy temat, dlatego naszym zdaniem warto było go przybliżyć.


 

Materiał zewnętrzny