Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowy Goethe wrócił do pawilonu w Parku Leśnym w Głogowie

Pawilon Goethego w Parku Leśnym w Głogowie ponownie zdobi popiersie słynnego niemieckiego poety. Nowa rzeźba zastąpiła poprzednią, która przed rokiem została zniszczona przez wandali.
Nowy Goethe wrócił do pawilonu w Parku Leśnym w Głogowie

Autorem nowego popiersia jest Mateusz Tomyślak z firmy Rozeta. Rzeźba ma być bliższa historycznemu wizerunkowi Johanna Wolfganga Goethego niż wcześniejsze realizacje. Miasto chce lepiej zabezpieczyć obiekt przed kolejnymi aktami wandalizmu. W najbliższym czasie przy pawilonie zostaną zamontowane kamery monitoringu. W planach jest również odnowienie samej budowli. Historia Pawilonu Goethego sięga 1910 roku. To właśnie wtedy w Parku Leśnym powstał obiekt, w którym ustawiono rzeźbę Goethego autorstwa niemieckiego rzeźbiarza Christian Daniel Rauch. Pawilon został poważnie uszkodzony podczas Oblężenie Głogowa. W kolejnych latach zaginęła także oryginalna rzeźba poety. Do pawilonu Goethe wrócił dopiero na początku XXI wieku. Pierwsza rekonstrukcja, wykonana przez rzeźbiarza-amatora, nie zdobyła uznania mieszkańców. Następnie w 2016 roku nowe popiersie stworzył Dariusz Sagan. Niestety, także ta wersja nie przetrwała próby czasu. W ubiegłym roku została zniszczona przez wandali. Teraz mieszkańcy Głogowa mogą ponownie oglądać Goethego w odnowionej odsłonie, a planowany monitoring ma pomóc w ochronie tego miejsca.

źródło i zdjęcie: Dgl News


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 33°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama