W dalszej perspektywie zakładano przedłużenie trasy do Wilkowa i dalej z wykorzystaniem dawnej linii kolejowej nr 372. Samorząd liczył na przejęcie gruntów od PKP. I tu pojawił się problem. Spółka PKP PLK poinformowała gminę, że nie wyklucza odtworzenia w przyszłości ruchu kolejowego na dawnej linii nr 372 Góra – Odrzycko. Sęk w tym, że część gruntów tej linii została już przekazana wcześniej gminie na budowę ścieżki.
PKP Nieruchomości we Wrocławiu wydało pozytywną opinię na temat przyjęcia, ale słusznie, zgodnie z kompetencjami zwrócili się do PKP PLK, od których dostaliśmy informację, która jest dość zaskakująca. Po pierwsze, że nie przekażą nam tej ścieżki rowerowej, bo być może w przyszłości będą odtwarzali tą linię kolejową. A druga informacja była o tyle ciekawa, że zasugerowali, że możemy dzierżawić ten grunt, dokonać inwestycji właśnie na przykład w ścieżkę rowerową, ale w każdej chwili ten grunt może być na prośbę PLK oddany z usunięciem tej ścieżki rowerowej.
- mówi: Przemysław Bożek, Zastępca Wójta Gminy Głogów.
Też mamy informację od Marszałka Województwa, że takich planów odtworzeniowych nie ma, natomiast to jest właśnie, bym powiedział, to złe planowanie, bo nawet jeśli dzisiaj w strategii PKP PLK urodziło się coś nowego, to jeśli taka strategia jest przygotowana, na przykład odtworzenia tej linii, to uważam, że wszystkie samorządy absolutnie natychmiast powinny zostać poinformowane. Proszę żadnych inwestycji nie czynić, bo to jest na przykład strategiczna linia dla państwa polskiego.
- dodaje Zastępca Wójta.

Gmina Głogów skierowała już kolejne pismo do PKP S.A., w temacie przejęcie gruntów na rozbudowę ścieżki rowerowej. Według szacunków koszt brakującego odcinka ze Starych Serbów do Wilkowa może wynieść około 10 mln zł.

Napisz komentarz
Komentarze