Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 10:28
Reklama

Rząd ogłosił, co dalej z lockdownem

Minister zdrowia Adam Niedzielski po dzisiejszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przekazał informacje odnośnie do obowiązujących restrykcji.
Reklama
Rząd ogłosił, co dalej z lockdownem

Autor: News4Media

Jak podkreślił Minister Zdrowia, sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tysięcy dziennie i nie ma dalszej ich eskalacji. Mimo to rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień z jednym wyjątkiem. Od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków.

Reklama

Rząd dopuszcza także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym, prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Obowiązujące obostrzenia

Handel - wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe, tak jak obecnie, pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 
1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2 przestrzeni. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych wiernych.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Przedszkola i żłobki wracają do normalnego funkcjonowania od 19 kwietnia.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte aż do 3 maja (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także tych np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Nadal obowiązują restrykcje w gastronomii oraz siłowniach.

Majówka z kontrolami

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany na konferencji prasowej przez dziennikarzy o kontrole, potwierdził, że w okresie majówki będą wzmożone działania służb porządkowych oraz sanitarnych, które sprawdzą, czy przestrzegamy zasad bezpieczeństwa.

 

News4Media/fot. KPRM

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 9°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: parafianinTreść komentarza: Nawet mszy nie będzieData dodania komentarza: 14.05.2025, 15:25Źródło komentarza: RODZICE PROTESTUJĄ, GMINA ROBI ANKIETĘAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Żeby grać w przyszłym sezonie to trzeba poszukać wartościowych zawodników. Ewidentnie pięciu do wymianyData dodania komentarza: 12.05.2025, 05:21Źródło komentarza: CHROBRY ZDEGRADOWAŁ WARTĘAutor komentarza: Elwira IżyckaTreść komentarza: Szanowna Pani. Byłam, widziałam na własne oczy i zaręczam, że ten pan nie stał, a także targał. Po prostu, w tym momencie panie wytaszczyły ostatnią pralkę i jakąś - zdaje się mikrofalę. Oberwało mu się zatem niesłusznie. Pozdrawiam, autorka materiału.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:14Źródło komentarza: GPK USZCZELNIA BRAMY PSZOK-ówAutor komentarza: RozżalonaTreść komentarza: A to kobiety targają taki ciężki sprzęt a Pan za nimi widzę, że się ostro oszczędza .... Dość przykry widokData dodania komentarza: 23.04.2025, 21:48Źródło komentarza: GPK USZCZELNIA BRAMY PSZOK-ówAutor komentarza: Wladek54Treść komentarza: Szkoda , że mnie tam nie było.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 17:04Źródło komentarza: JABŁONIE OZDOBIŁY SKWER PRZY MOK-uAutor komentarza: kibicTreść komentarza: może młodego bramkarza wpuści bo grzeje ławę cały czas a jest MEGA dobrym bramkarzem i innym młodych chłopaków, którzy zasługują jak nic na granie a nie tylko punkty i punkty. Młody chce i walczy a stary tylko chodzi po boisku i ręce rozkłada. Wyników ze starymi nie ma to młodych dać grać, skoro bramkarz nic nie zdziałał to czemu młodemu nie dać wejść!!Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:37Źródło komentarza: NOWY TRENER W GÓRNIKU POLKOWICE
Reklama
Reklama