Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 sierpnia 2025 02:20
Reklama

Darmowe badania na najwyższym poziomie. Polacy dostaną na to bony

Po udanym przedsięwzięciu, jakim są bony turystyczne przyznawane Polakom od ubiegłego roku, rząd planuje wdrożyć wkrótce podobne rozwiązanie, które zapewni pacjentom płynniejszy dostęp do profilaktyki zdrowotnej. Publiczne środki sfinansują nawet badania w prywatnych placówkach.
Darmowe badania na najwyższym poziomie. Polacy dostaną na to bony

Autor: iStock

Voucher na zdrowie

Pandemia sprawiła, że wielu Polaków wstrzymało się od bezpośrednich wizyt u swoich lekarzy w obawie przed COVID-19. Problem w tym, że na drugi plan zeszła również profilaktyka. Wielu specjalistów wyraziło opinię, że uciekając przed koronawirusem, łatwo przegapić symptomy równie groźnych chorób. Program "40 plus", skierowany do osób powyżej 40 roku życia, ma być odpowiedzią na te zaniedbania. Warunkiem skorzystania z akcji, którą sfinansują środki publiczne w postaci bonów, będzie zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta i wypełnienie ankiety.

Zadecyduje system

W założeniu system ma samodzielnie pozyskiwać i analizować już znane informacje o stanie zdrowia osoby zainteresowanej. Podanie odpowiedzi na kilka pytań zamieszczonych w IKP spowoduje, że aplikacja po ich zestawieniu z wcześniejszymi danymi określi, jakie badania należy wykonać w przypadku konkretnego pacjenta. Na podstawie tego wyniku wystawione zostanie indywidualnie dopasowane skierowanie, które będzie można wykorzystać również w prywatnych placówkach, nieposiadających umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na pierwszej linii lekarze rodzinni

„To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej” – komentuje na łamach Dziennika Gazety Prawnej minister zdrowia Adam Niedzielski. Kolejnym poruszonym przez ministra zagadnieniem były limity, które obecnie obowiązują w gabinetach specjalistycznej opieki zdrowotnej. Każda umowa podpisana z NFZ określa ilu badanych w ciągu jednego dnia może przyjąć dana placówka. Te ograniczenia mają teraz zostać zniesione, aby zapewnić jak najlepszą opiekę wszystkim pacjentom. Zakres finansowanych usług obejmie m.in.: cytologię, mammografię, badania prostaty, cholesterolu a nawet ciśnienia.

Szczegółowe informacje na temat programu „Profilaktyka 40 plus” rząd ogłosi już w czerwcu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 15°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SpołeczeństwoTreść komentarza: Jakie społeczeństwo sie domaga?? Wasz komitet to nie całe społeczeństwo! Gdyby nie Wasze podłudzanie ludzi, wymyślony problem nielegalnych imigrantów nie byłoby tej szopki nienawiści z Waszej strony! Teraz to społeczeństwo zaczyna się bac Was!Data dodania komentarza: 31.07.2025, 12:26Źródło komentarza: JEST OŚWIADCZENIE KS "BEZPIECZNY GŁOGÓW" W SPRAWIE ODRZUCENIA WNIOSKU O REFERENDUMAutor komentarza: lolTreść komentarza: Ot i starosta sam się ustawił w cieniu Kolegiaty xDData dodania komentarza: 24.07.2025, 22:58Źródło komentarza: KTO POD KIM DOŁKI KOPIE, CZYLI "W CIENIU KOLEGIATY" CZY "RAZEM DLA TRADYCJI"?Autor komentarza: KiciuśTreść komentarza: Dobra nazwa jest w Cieniu Kolegiaty i ten nie Głogowianin Starosta niech nie kombinuje.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 17:41Źródło komentarza: KTO POD KIM DOŁKI KOPIE, CZYLI "W CIENIU KOLEGIATY" CZY "RAZEM DLA TRADYCJI"?Autor komentarza: WiktorTreść komentarza: Najłatwiej promować się na już sprawdzonej i lubianej uroczystości.Jest to duża pokusa dla miernot,nie potrafiących samemu coś stworzyć.Do tego te krętactwa urzędu,ale to akurat taki znak firmowy tej opcji poliycznej.Jeśli to jest teren parafii,to ona decyduje o nazwie,.Data dodania komentarza: 16.07.2025, 06:47Źródło komentarza: KTO POD KIM DOŁKI KOPIE, CZYLI "W CIENIU KOLEGIATY" CZY "RAZEM DLA TRADYCJI"?Autor komentarza: BBTreść komentarza: Straszna tragedia ! Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny. Serce pęka! 😭😭😭Data dodania komentarza: 6.07.2025, 10:12Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w ZG Polkowice-SieroszowiceAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Cieszę się że takie filmy powstają, relacje tych ludzi nie zostaną, zapomniane.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 21:03Źródło komentarza: ANIELA OLSZEWSKA: MIELIŚMY JEDNĄ PODUSZKĘ
Reklama
Reklama