Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 listopada 2025 03:56
Reklama

Franciszek abdykuje? Zaskakujące wieści ze Stolicy Apostolskiej

Po publikacji jednego z włoskich dziennikarzy, we wspólnocie kościelnej zawrzało. Antonio Socci przekazał wiadomości, które mogą zwiastować nietypowe zmiany w Stolicy Apostolskiej. Czy nad Kaplicą Sykstyńską kolejny raz uniesie się biały dym?
Franciszek abdykuje? Zaskakujące wieści ze Stolicy Apostolskiej

Autor: iStock

Abdykacja Benedykta XVI

Kiedy w 2005 r. zmarł papież Jan Paweł II, wyborem Kolegium Kardynalskiego głową Kościoła katolickiego został Joseph Ratzinger. Benedykt XVI sprawował papieskie obowiązki do 28 lutego 2013 r. Wówczas ogłosił swoją abdykację, co było pierwszym takim przypadkiem od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku. Zastąpił go argentyński duchowny Jorge Mario Bergoglio, zwany również Franciszkiem, który swoją posługę pełni do dziś.

Trzeci papież?

We włoskim dzienniku Libero Quotidiano ukazała się publikacja watykanisty Antoniego Socci pt. "Szepty w Watykanie: Konklawe wisi w powietrzu", w której autor opisuje rzekome plany aktualnego papieża. Według jego spekulacji, Franciszek ze względu na podeszły wiek i pogarszający stan zdrowia, może wkrótce ustąpić urzędu. Byłaby to sytuacja bardzo nietypowa, gdyż mielibyśmy do czynienia z trzema żyjącymi jednocześnie papieżami. W mediach wielokrotnie pojawiały się tego typu doniesienia, jednak dotychczas żadne z nich nie znalazło odzwierciedlenia w rzeczywistości. Socci ocenia jednak, że abdykacja Franciszka jest "więcej niż prawdopodobna".

Nic na to nie wskazuje

W lipcu obecny papież poddał się operacji jelita. Jak pisze Radio Zet, najbliższe plany Franciszka wskazują jednak na to, że spektakularna decyzja o przekazaniu swojej roli następcy, jest mało prawdopodobnym scenariuszem. Po powrocie do zdrowia głowy Kościoła, jego kalendarz pełen jest zaplanowanych na najbliższe tygodnie przedsięwzięć.

„Na początku sierpnia wznowił prywatne audiencje. Franciszek przygotowuje się również do następnej zagranicznej podróży w dniach od 12 do 15 września. Odwiedzi Budapeszt, gdzie odprawi mszę z okazji zakończenia Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, a następnie uda się na Słowację.” – komentuje stacja radiowa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MirosławTreść komentarza: Co tu dużo polemizować....Polak zawsze mądry po szkodzie 😂oby tam faktycznie nigdy nie doszło do jakiejś tragedii.Data dodania komentarza: 31.10.2025, 22:59Źródło komentarza: TA ROZDZIELNIA MUSI ZNIKNĄĆAutor komentarza: GórnikTreść komentarza: Gratulacje Panie przewodniczący! Dziękujemy!Data dodania komentarza: 31.10.2025, 06:27Źródło komentarza: ZWIĄZKOWCY O ZMIANACH W PODATKU MIEDZIOWYMAutor komentarza: Marcin J.Treść komentarza: Ważny krok dla KGHM i Dolnego Śląska. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych – szczególnie dla Przewodniczacego KZZPD Janka Młynarczyka, którego konsekwencja i praca miały kluczowy wpływ na ten sukces.Data dodania komentarza: 31.10.2025, 01:32Źródło komentarza: ZWIĄZKOWCY O ZMIANACH W PODATKU MIEDZIOWYMAutor komentarza: KrystianTreść komentarza: I można? Jak widać można. Janek i jego determinacja sprawiła, że można załatwić coś co inni z władzą sprzyjającą nie potrafili załatwić a wręcz przeciwnie jeszcze zwiększyć podatek.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 20:13Źródło komentarza: ZWIĄZKOWCY O ZMIANACH W PODATKU MIEDZIOWYMAutor komentarza: DawidTreść komentarza: BrawoData dodania komentarza: 30.10.2025, 17:47Źródło komentarza: ZWIĄZKOWCY O ZMIANACH W PODATKU MIEDZIOWYMAutor komentarza: Włodek AleksandrenkoTreść komentarza: Dziękujemy bardzoData dodania komentarza: 29.10.2025, 22:10Źródło komentarza: BOKS W GÓRNICZEJ ODSŁONIE
Reklama
Reklama
Reklama