LED dobry dla przemysłu
Przemysł to potężny odbiorca lamp LED i to w bardzo szerokiej postaci i formie. Dzięki zastosowaniu diod świecących zużywają one zdecydowanie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Szacuje się nawet, że typowy LED może zużywać jedynie piątą część tego, co zużywa standardowa żarówka. Ma to ogromne przełożenie na koszty utrzymania np. hali produkcyjnej, w której jednocześnie mogą pracować nawet setki takich lamp. Co ważne, nie o pieniądze tu jedynie chodzi. Lampy przemysłowe wykonane z wykorzystaniem technologii LED, znacząco odciążają sieć energetyczną hali. Oznacza to, że można instalować w niej kolejne, ważne dla cyklu produkcyjnego urządzenia i to bez obaw, że sieć zasilająca zostanie przeciążona.
Konstrukcja lampy LED
Choć ekonomika zasilania przemysłowego oświetlenia LED jest bardzo istotna, to nie jest ona jedynym czynnikiem decydującym o jego efektywności. Na korzyść lamp przemysłowych przemawia również ich specyficzna konstrukcja, która znacząco różni się od tego, z czym większość osób ma do czynienia w swoich domach. Pierwszą, doskonale widoczną różnicą jest kształt tychże lamp. Ich obudowy są zdecydowanie bardziej masywne, co ma istotne przełożenie na ich wytrzymałość. Po drugie, lampy te są zwykle hermetyczne (zgodnie z typologią IP), dzięki czemu ich delikatna zawartość jest skutecznie chroniona przed wilgocią, pyłem i oczywiście wieloma innymi, szkodliwymi substancjami. Wreszcie po trzecie, niektóre lampy przemysłowe zapewniają wręcz oszałamiającą jasność. Mowa tu o modelach, które są w stanie wygenerować nawet 180 lumenów na Wat.
Nie tylko światło LED
W przemyśle wykorzystuje się nie tylko lampy LED, ale też inne, bardziej specjalistyczne lampy przemysłowe. Należą do nich między innymi lampy UV, które generują promieniowanie ultrafioletowe. Jest ono bardzo skuteczne w zabijaniu bakterii, wirusów i wielu innych mikroorganizmów. Pod tym względem skuteczność tychże źródeł światła znacząco przekracza 99 procent. Trzeba też podkreślić, że lampy UV łączą często w sobie zdolność do emisji tak światła ultrafioletowego, jak i ultrafioletu. Ich moc jest wtedy porównywalna do standardowych lamp oświetleniowych i oscyluje w granicach od 40 do nawet 120 W.
Lampa przemysłowa to nie tylko oświetlenie LED. To również wielofunkcyjne źródło światła niewidzialnego dla ludzkich oczu, które może być niezbędne w procesie produkcyjnym konkretnego wyrobu.