W śmietniku tylko odpady komunalne
Wyrzucanie odpadów po remoncie czy budowie do osiedlowego śmietnika to błąd. Kubły, które się tam znajdują, przeznaczone są na odpady komunalne, czyli te, które na bieżąco powstają w każdym gospodarstwie domowym związku z nieprzemysłową działalnością mieszkańców tego gospodarstwa.
Od 2021 roku zobowiązani jesteśmy do segregacji śmieci, które trafiają do śmietnika. Obowiązkowa segregacja śmieci spowodowała oznaczenie pojemników na odpady - osobo przechowywany jest papier, osobno plastik i metal, dalej mamy opakowania szklane, odpady bio oraz odpady zmieszane. Żadna z tych kategorii nie uwzględnia jednak tych odpadów, które generowane są podczas remontu. Kawałki betonu, cegieł, tynku, szkła, puszki po farbach, opakowania po cemencie, ubrudzone folie malarskie, a nawet elementy starego wyposażenia mieszkania - wszystkie te śmieci w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się na osiedlowym śmietniku! Skład takiego remontowego gruzu nie odpowiada ani definicji odpadów komunalnych, ani charakterystyce poszczególnych segregowanych surowców. Ich obecność w zwykłym pojemniku na śmieci mogłaby być przyczyną nie tylko narażenia na szwank mechanizmów wewnątrz śmieciarki, która zabiera odpady z pojemników, ale też, jeśli wraz z odpadami komunalnymi trafiłyby do zakładu przetwarzania odpadów, a potem na wysypisko, mogłaby spowodować zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego tytułu za wyrzucanie gruzu do śmietników osiedlowych grożą surowe kary i konsekwencje prawne. Anonimowość w przypadku umieszczania niedozwolonych opadów na śmietniku jest bardzo złudna. Dziś bardzo łatwo byłoby dociec kto dopuścił się takiego nielegalnego czynu, a osoba ta szybko pociągnięta byłaby do odpowiedzialności.
Remontujesz? Wynajmij kontener
Skoro odpady po remoncie nie mogą znaleźć się w pojemnikach na odpady komunalne, to gdzie w takim razie jest ich miejsce? Należy umieszczać je w specjalnych kontenerach. Kontenery na gruz w Warszawie wynająć można od wielu firm - wśród nich wymienić można cieszącą się dobrą renomą firmę Gruzar, której ofertę można przejrzeć na stronie www.gruzar.pl. Usługa wynajmu obejmuje podstawienie kontenera pod dany adres oraz odbiór wraz z całą zawartością, co jest ogromnym ułatwieniem. Nie trzeba martwić się ani o transport, ani o to, by całą zawartość odpowiednio zutylizować - firma wynajmująca kontener robi to wszystko za nas. Co więcej, wybierać można spośród wielu rodzajów kontenerów. Jeśli w grę wchodzi drobny remont, wystarczy bardzo mały kontener o pojemności jednego czy dwóch metrów sześciennych. Pomimo tego, że taki kontener jest bardzo zgrabny, to wytrzyma ciężar nawet dwóch ton! Jeśli z kolei przeprowadzamy remont generalny domu, pewnie przyda nam się spory kontener o pojemności nawet 15 m³. Pojemnik na gruz jest odpłatnie udostępniony przez umówiony czas, np. 7 dni, a następnie odbierany. Naszym zadaniem jest jedynie umieścić w środku wszystko, czego się pozbywamy i cieszyć się kolejnymi etapami remontu.
Nie wywoź gruzu na własną rękę
Niekiedy słyszy się o tzw. nielegalnych wysypiskach. Już sam fakt, że są one nielegalne, świadczy o tym, że do czynienia mamy z procederem wątpliwym moralnie. Wywożenie nie tylko gruzu, ale też innych śmieci w miejsca do tego nieprzeznaczone to proszenie się o kłopoty. Przede wszystkim ryzykowalibyśmy w ten sposób zatruciem ekosystemu, a tym samym zdrowia lub życia ludzi oraz zwierząt. Po drugie, narażalibyśmy się na surowe konsekwencje prawne. Nielegalny wywóz nieczystości, umieszczanie ich w lesie, w zbiornikach wodnych, a także palenie odpadów to czynności karalne - grozi za nie grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.
Remont czy budowa to prace, przy których generowanie gruzu jest rzeczą oczywistą. Jeszcze przed rozpoczęciem tego typu prac warto zatem zaopatrzyć się w odpowiedni kontener, gdzie będziemy mogli umieszczać wszystkie odpady remontowe oraz pozbyć się śmieci po remoncie w sposób bezpieczny i legalny.