Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Koniec z tanimi zakupami przez internet? Nowe przepisy w e-handlu

Towary pochodzące spoza Unii Europejskiej będą nas kosztować więcej. To pokłosie nowych przepisów unijnych nałożonych na wszystkie kraje członkowskie.
Koniec z tanimi zakupami przez internet? Nowe przepisy w e-handlu

Ceny kilkakrotnie niższe od polskich czy europejskich - to główny powód, dla którego wielu Polaków decydowało się na zakupy towarów przez internet z krajów spoza UE, np. z Chin. W tym wypadku nie przeszkadzał nawet długi termin oczekiwania na przesyłkę.

W czwartek Rada Ministrów przyjęła unijną ustawę dotyczącą e-handlu. Do tej pory przesyłki spoza UE, między innymi z Chin i popularnego portalu AliExpress, o wartości poniżej 22 euro były zwolnione z podatku VAT. Od 1 lipca 2021 r. VAT doliczany będzie już do każdej paczki.  

Przykładowo: przesyłka o wartości netto 25 zł przy 23% stawce VAT wyniesie nas: 30,75 zł .

Przepisy zawarte w pakiecie e-commerce ułatwią rozliczanie podatku VAT od sprzedaży towarów. Teraz nawet najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli konkurować z takimi gigantami jaki AliExpress, eBay, Wish czy Amazon - bo ich produkty będą w zbliżonej cenie.

 „To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm.” - czytamy w oficjalnym komunikacie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego na stronie Ministerstwa Finansów.

Oprócz wyrównania szans na runku e-commerce, rozwiązanie ma także zapełnić dziurę w polskim budżecie. Projekt Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami do kraju, czyli uszczelni sektor handlu importowego.  

„Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o ¼. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu.” - podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

News4Media, fot.: News4Media

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 16°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: .. Treść komentarza: W tym miejscu są na własne życzenie, państwo ich utrzymuje i jeszcze teraz finansuje kursy. Jak widać tylko liczy się patologia w Polsce. Pracujący obywatel musi na każdy kurs sobie odłożyć, z czegoś zrezygnować... Data dodania komentarza: 29.08.2026, 12:35 Źródło komentarza: Nowa szansa za murami. Osadzeni w Głogowie uczą się zawodu Autor komentarza: Mieszkaniec Zarośniętego i nie zadbanego miasta Treść komentarza: Ale Prezydent na to się nie zgodzi bo on ma inne zapatrywania na ląd wygląd i zarośnięte skwery chodniki i parki przeciesz prezydent drzewa i krzewy samosiejki wyrastają już z krawężników i je zarastają że w niektórych miejscach nie widać krawężników a o tych basenach w parku przy ul.Budowlanych to Prezydent już obiecuje od dwóch minimum lat że będzie to uporządkowane i dalej z tymi dwoma balkonami się nic nie robi i to jest lad i porządek w Głogowie to jest bajzel i wstyd Data dodania komentarza: 28.08.2026, 16:29 Źródło komentarza: Czy Głogów zarasta? Radny chce powołania Zakładu Zieleni Autor komentarza: Rodzinka czytelników Treść komentarza: Centrum kultury dostaje o wiele więcej pieniędzy i jeszcze trzeba płacić za zajęcia. Biblioteka jest dostępna dla wszystkich mieszkańców. Pan radny ośmiesza się tymi wyliczeniami. Posyłam dzieci na zajęcia do biblioteki i całą rodziną chodzimy. Jest to dla nas bardzo ważne miejsce. Data dodania komentarza: 27.08.2026, 23:46 Źródło komentarza: CZY BIBLIOTEKA KOSZTUJE ZA DUŻO? Autor komentarza: John Treść komentarza: Kolejna ściema. Obwodnicy nie będzie! Żenady ciąg dalszy. Data dodania komentarza: 26.08.2026, 15:17 Źródło komentarza: Obwodnica Głogowa nadal bez ZRID. Jest jednak ważny przełom Autor komentarza: Kohut Treść komentarza: Lawrowski nie ma pojecia, po co kogos takiego cytujecie? to lokalny Dyzma Data dodania komentarza: 20.08.2026, 19:01 Źródło komentarza: CZY TĘŻNIE SOLANKOWE W GŁOGOWIE SĄ BEZPIECZNE? Autor komentarza: Głogowianin Treść komentarza: Obracanie kota ogonem.....jak otwierali to takie miały być cuda na kiju. Godzina przy tężni = 3 dni pobytu nad morzem 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 Data dodania komentarza: 20.08.2026, 17:59 Źródło komentarza: CZY TĘŻNIE SOLANKOWE W GŁOGOWIE SĄ BEZPIECZNE?
Reklama
Reklama