Politycy dostaną spore podwyżki. Zdradził to prezydencki minister

  • 31.07.2021, 07:31 (aktualizacja 31.07.2021, 07:53)
  • News4Media
Politycy dostaną spore podwyżki. Zdradził to prezydencki minister gov.pl
Wiceministrowie mają zarabiać więcej. Ma to im zapewnić Andrzej Duda, wydając specjalne rozporządzenie. Oznacza to, że podwyżki czekają także posłów i senatorów. Plany zdradził minister w Kancelarii Prezydenta.

Obecnie posłowie i senatorowie otrzymują co miesiąc około 8 tys. zł uposażenia oraz 2,5 tys. diety. Wkrótce ta pierwsza kwota wzrośnie do ok. 13 tys. złotych. Podwyżki politykom nie zagwarantuje jednak żadna ustawa, bo zapewne byłyby kłopot z jej przyjęciem. Tak było w 2020 roku, gdy senat odrzucił projekt zwiększający zarobki władzy. W jaki zatem sposób politycy zaczną zarabiać więcej? Zapewni im to prezydent Andrzej Duda, podpisując specjalne rozporządzenie.

Minister ujawnia

Minister w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera przyznał w rozmowie z TVP Info, że trwają już prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Dokument ma być gotowy w ciągu kilku dni. „Wstydem dla naszego państwa jest to, że osoby pełniące kierownicze stanowiska zarabiają mniej niż średnia kadra urzędnicza chociażby.” – powiedział Dera i zdradził, że podsekretarze stanu w ministerstwach mają zarabiać o 60 procent więcej, a kadra kierownicza o około 40 proc. Polityk przekonywał, że zmiana jest potrzebna. „Jest to rzecz, która nie powinna mieć miejsca i każde szanujące się państwo musi stworzyć takie warunki i taką piramidę ustawić, jeżeli chodzi o wynagrodzenia, żeby to miało sens i było dobre, bo inaczej, choćbyśmy nie wiem jak się starali, jako zwykli obywatele, będziemy mieli cały czas państwo źle zarządzane”.

80 procent parlamentarzystów

Zapowiedzi Dery oznaczają, że większe pieniądze otrzymają także parlamentarzyści. Wynika to wprost z przepisów, bo zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tym politykom w okresie sprawowania mandatu przysługuje uposażenie, które odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Należy przypomnieć, że w czerwcu, na spotkaniu PiS, Jarosław Kaczyński mówił o podwyżkach dla parlamentarzystów. Zaznaczył, że ma się to wydarzyć jeszcze w tej kadencji i liczy na inicjatywę prezydenta Dudy w tym zakresie.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe