Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Co się dzieje z plastikowymi nakrętkami ze zbiórek?

Od lat prowadzone są zbiórki nakrętek z butelek po napojach, kosmetykach i chemii gospodarczej. W szkołach uczniowie rywalizują o to, kto przyniesie ich najwięcej. W niektórych polskich domach standardem stały się pojemniki, do których odkładamy plastikowe korki. Czy wiesz, w jaki sposób organizacje wykorzystują przekazane odpady?
Co się dzieje z plastikowymi nakrętkami ze zbiórek?

Autor: iStock

Nakrętki są wszędzie

Plastikowymi nakrętkami zakręcamy butelki i kartony po napojach, oleju, kosmetykach, szamponach, płynach do naczyń, mleku, produktach do samochodów i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Mają różne kształty i kolory, ale łączy je wspólna cecha – mogą nieść pomoc. Uczniowie w szkołach i pracownicy zakładów pracy od wielu lat organizują zbiórki nakrętek, które przekazują później organizacjom charytatywnym.

Co się dzieje z zebranymi nakrętkami?

Podobnie jak wszystkie inne plastikowe elementy, nakrętki podlegają recyklingowi. Ich przewaga polega na tym, że łatwiej przygotować je do procesu powtórnego użycia. Nie wymagają skomplikowanych maszyn, które potrzebne są do obróbki np. w przypadku przetwarzania butelek. Zajmują też o wiele mniej miejsca, co ułatwia zarówno ich zbiórkę, jak i późniejsze odzyskiwanie materiału. Warto pamiętać, aby każdą nakrętkę oczyścić z naklejek, w celu ułatwienia tego procesu.

Jaki zysk mają z tego organizacje?

Plastikowe korki przyjmowane są przez punkty skupu. Za kilogram tego odpadu możemy otrzymać średnio kilkadziesiąt groszy. Jeśli chcielibyśmy kupić za to np. wózek inwalidzki, którego koszt zaczyna się od kilku, a kończy nawet na kilkudziesięciu tysiącach złotych, musielibyśmy zebrać kilka ton surowca. Dla przeciętnego człowieka zebranie takiej liczby nakrętek, która przyniesie realny zysk, jest niewykonalne. Dlatego powstają specjalne akcje, które pozwalają zebrać korki od wielu osób. Łatwo wyobrazić sobie, że np. zbiórka w jednej szkole nie przyniesie spektakularnych efektów. Jednak fundacja, zbierająca nakrętki od kilkunastu szkół, może wymienić je w skupie na kwoty, które mogą w sposób znaczny zasilić konto wybranej zbiórki.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 23°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: . Treść komentarza: Chcieli tego mieszkańcy...a kiedy były jakiekolwiek zapytania czego chcą mieszkańcy. Oby dzieci szkolne w ramach wychowania fizycznego z tego obiektu skorzystały bo napewno seniorzy w swoim klubie, uniwersytecie takie zajęcia mieć będą. Data dodania komentarza: 13.07.2026, 07:30 Źródło komentarza: TU NA RAZIE JEST ŚCIERNISKO, ALE BĘDZIE LODOWISKO! Autor komentarza: .. Treść komentarza: Jak otrzymuje się stanowisko powiedzmy po znajomości to w życiu nie zrezygnuje ani jej nie usuną. Swoją drogą jakie konsekwencje zostały wyciągnięte za przegraną sprawę , gmina bogata to taki wydatek żaden wydatek w sumie. Normalnie to człowiek w innej firmie już by stracił stanowisko Data dodania komentarza: 11.07.2026, 17:19 Źródło komentarza: RZECZYCA WCIĄŻ ZYSKUJE NA ATRAKCYJNOŚCI. WKRÓTCE NOWE PRZEDSZKOLE Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: Super osiedlowa patologia będzie miała gdzie się relaksować Data dodania komentarza: 11.07.2026, 09:33 Źródło komentarza: JEST ZIELONE ŚWIATŁO DLA DRUGIEGO ŻYCIA STAREGO BOISKA Autor komentarza: Zainteresowany Treść komentarza: Dobrze wiedzieć dziękuję, na której sesji było to omawiane?? Data dodania komentarza: 11.07.2026, 07:05 Źródło komentarza: CZY W GRĘBOCICACH STANIE KRYTA PŁYWALNIA? MAMY KOMENTARZ WÓJTA! Autor komentarza: Rafał Treść komentarza: No i dobrze nie po to oddałem ponad 20 litrów krwi aby z tego nie korzystać,owszem korzystam ale sporadycznie bo darmowy parking mam pod swoim blokiem,a krew oddaje honorowo ❤️❤️❤️ Data dodania komentarza: 11.07.2026, 01:23 Źródło komentarza: KIEDY BĘDZIE RAPORT O ROTACJI W STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA W GŁOGOWIE? Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Wniosek o dofinansowanie do biletów dla uczniów szkół ponad podstawowych był składany dwukrotnie ;) i dwukrotnie odrzucony przez wójta .. Data dodania komentarza: 10.07.2026, 19:13 Źródło komentarza: CZY W GRĘBOCICACH STANIE KRYTA PŁYWALNIA? MAMY KOMENTARZ WÓJTA!
Reklama
Reklama