Pozycjonowanie stron – praktyczny poradnik dla początkujących

  • 30.09.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Pozycjonowanie stron – praktyczny poradnik dla początkujących
Pierwsze miejsce w rankingu Google jest bez wątpienia celem każdego właściciela strony. Wciąż jeszcze funkcjonuje przekonanie, że dotarcie na sam szczyt nie jest możliwe bez inwestowania w drogie reklamy. Tymczasem, witrynę do TOP 3 wyników wyszukiwań może znacząco przybliżyć dobrze przeprowadzone pozycjonowanie. Na czym polega ten proces i dlaczego warto poświęcić mu uwagę?

Proces pozycjonowania krok po kroku

Pozycjonowanie stron www, czyli inaczej SEO to zestaw działań podejmowanych w celu poprawy widoczności serwisu w wyszukiwarce. Proces wymaga znajomości czynników rankingowych, które raz na jakiś czas są aktualizowane przez Google. Specjaliści zajmujący się pozycjonowaniem podkreślają znaczenie elementów, takich jak:

- techniczna optymalizacja witryny,

- rozbudowa angażujących treści,

- praca nad popularnością serwisu w sieci.

Techniczna optymalizacja strony a pozycjonowanie

Przejrzysta witryna internetowa umożliwia sprawne poruszanie się po poszczególnych podstronach i tym samym szybkie odnalezienie najważniejszych informacji. Struktura nagłówków, dobrze zaplanowane linkowanie wewnętrzne oraz prędkość ładowania danych okazują się również ważne z punktu widzenia algorytmów wyszukiwarki. Oprócz tego, na pozycjonowanie stron www składa się także zastosowanie tak zwanych metatagów – Title oraz Description, czyli znaczników opisujących daną stronę, posiadanie przez nią mobilnej wersji czy wdrożenie certyfikatu SSL i bezpiecznego protokołu HTTPS.

Atrakcyjny content – treść, która wspiera SEO

Użytkownicy internetu wpisują do paska wyszukiwarki różnorodne hasła, a roboty indeksujące Google przeszukują sieć w poszukiwaniu strony, która udziela najlepszej odpowiedzi. Aby dana witryna została zauważona, niezbędne okazuje się nasycenie treści tak zwanymi frazami kluczowymi. Skuteczne pozycjonowanie opiera się na takim dobraniu słów kluczowych, by były wystarczająco konkurencyjne, a jednocześnie chętnie wpisywane przez potencjalnych klientów. Treść atrakcyjna z punktu widzenia robotów indeksujących to także treść, która jest unikalna, odpowiednio rozbudowana i naturalna. Absolutnie nie może to być zlepek dziesiątek fraz kluczowych, ale teksty wysokiej jakości.

Linkowanie zewnętrzne – jak wpływa na pozycjonowanie stron?

Ważnym czynnikiem rankingowym okazuje się budowanie popularności witryny. Można to zrobić na wiele sposobów, a najpopularniejszym jest tworzenie różnorodnych wpisów na specjalistycznych blogach czy innych portalach branżowych. Znaczenie ma zarówno ilość odnośników prowadzących do danej witryny z innych stron, jak i tempo ich przyrostu. Tutaj liczy się regularność i równowaga. Linki nie mogą pojawiać się ani zbyt często, ani zbyt rzadko. Ważna jest także jakość i popularność stron, z których pochodzą.

Pozycjonowanie stron jest procesem skomplikowanym i wymaga znajomości zmieniających się trendów. Istnieje wiele jego rodzajów – SEO sezonowe, lokalne czy szerokie. W tej kwestii warto zaufać specjalistom, którzy doradzą najlepszą taktykę i pomogą wdrożyć niezbędne zmiany.

Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: