Fotowoltaika - wszystko, co musisz wiedzieć

  • 10.06.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Fotowoltaika - wszystko, co musisz wiedzieć
Kiedy ludzie mówią o systemie słonecznym, zwykle odnoszą się do fotowoltaiki, paneli słonecznych, które prawdopodobnie widziałeś na wielu dachach. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to naprawdę działa, aby generować czystą energię elektryczną?

 

 

 

Fotowoltaika słoneczna

Fotowoltaika to system zasilania elektrycznego, który przekształca promieniowanie słoneczne ze słońca na prąd stały (DC). Typowy system fotowoltaiczny będzie wyposażony w panele słoneczne, które pochłaniają światło słoneczne i przekształcają je w energię elektryczną, dostarczając w ten sposób czystą i odnawialną energię, nawet gdy słońce nie świeci jasno.

 

Nieco historii

Od przełomu wieków fotowoltaika jest uznawana za obiecującą energię odnawialną. Wszelkiego rodzaju rozwój (naukowy, technologiczny, przemysłowy i logistyczny) rośnie, a produkcja zwiększa się z roku na rok. To sprawia, że ​​fotowoltaika to jedna z najszybciej rozwijających się technologii energii odnawialnej na świecie.

 

 

Jak działa technologia fotowoltaiczna

Krótko mówiąc, w skład fotowoltaiki wchodzą m.in. ogniwa słoneczne to cienkie płytki z krystalicznego krzemu. Tego samego pierwiastka, który jest używany w praktycznie każdym istniejącym obecnie urządzeniu elektronicznym. Chociaż te „wafle” były stosunkowo duże, gdy po raz pierwszy opracowano ogniwa fotowoltaiczne, teraz są tak małe, że niektóre mają grubość zaledwie ludzkiego włosa.

 

Kiedy fotowoltaiczne ogniwa słoneczne są wystawione na działanie fotonów światła, uderzają w ujemnie naładowane elektrony wewnątrz atomów krzemu i wybijają elektrony i wybijają je. Kiedy tak się dzieje, pozostawia pustą, dodatnio naładowaną „dziurę” w miejscu, w którym kiedyś znajdował się ładunek ujemny.

 

Źródło czystej energii

 

Zdecydowanie największą zaletą fotowoltaiki jest to, że umożliwia produkcję czystej energii, a w świecie nękanym problemami klimatycznymi i wysokimi celami w zakresie neutralności dwutlenku węgla ta przewaga jest najważniejsza. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, fotowoltaika nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń podczas wytwarzania energii elektrycznej. Nie wyczerpuje też zasobów naturalnych. Pomaga chronić środowisko i pomaga wydłużyć żywotność zasobów naturalnych Ziemi.

 

www.promika-solar.pl

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: