Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:10

Kiedy wymagana jest toaleta dla niepełnosprawnych?

Toaleta dla niepełnosprawnych to bardzo ważna część obiektów użyteczności publicznej. To zachęta dla osób, które nie poruszają się we własnym zakresie, aby wyjść z domu. Odpowiedni sprzęt pozwala na samodzielną wizytę w urzędzie czy restauracji i tak naprawdę zapewnia życie na takim samym poziomie, jak zdrowi ludzie.
  • 22.07.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kiedy wymagana jest toaleta dla niepełnosprawnych?

 

 

Toaleta dla niepełnosprawnych – wsparcie dla osób na wózkach

Bycie osobą niepełnosprawną nie jest łatwe, gdyż na każdym kroku pojawiają się przeszkody oraz ograniczenia. Chodzi przede wszystkim o trudności w korzystaniu z miejsc publicznych, komunikacji miejskiej oraz znajdujące się niemalże na każdym kroku schody. Może właśnie z tych i wielu innych przyczyn, ludzie poruszający się na wózkach spędzają większą część swojego życia w miejscu zamieszkania w gronie najbliższych. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować zmienić takiego stanu rzeczy i pokazać niepełnosprawnym, że stanowią ważną i mile widzianą część społeczeństwa. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają osoby na wózkach. Z tego względu warto wiedzieć, gdzie jeszcze przyda się toaleta dla niepełnosprawnych.

Toaleta dla niepełnosprawnych – gdzie musi się znaleźć?

Toaleta dla niepełnosprawnych musi pojawić się w placówkach publicznych. Jest to uwarunkowane obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawnymi. Miejsca do załatwiania potrzeb filozoficznych dodatkowo spełniają konkretne wymagania. W Rozporządzeniu wyznaczono optymalne wymiary toalety, wymieniono sprzęty, które powinny się tam znaleźć wraz z odpowiednią wysokością montażu. Rozmiar całego pomieszczenie jest tak samo ważny, jak szerokość drzwi, gdyż zbyt wąski wjazd uniemożliwi osobom poruszającym się na wózku, korzystanie z łazienki. W przepisach również mowa o konieczności montowania uchwytów i ich wysokości.

Toaleta dla niepełnosprawnych powinna znaleźć się w szkołach, uczelniach, nie może jej zabraknąć w urzędach i sądach. Oprócz tego lotniska, dworce i centra handlowe także mają obowiązek zapewnić komfortowe używanie łazienki przez osoby poruszające się na wózkach. Dochodzą do tego restauracje (w tym przypadku przepisy nie zawsze są respektowane), domy opieki społecznej i szpitale.

Toaleta dla niepełnosprawnych powinna powstać przy pomocy najwyższej jakości materiałów, które są nie tylko wytrzymałe, ale i również solidne. W trakcie renowacji kluczowe znaczenie odgrywa rozmiar pomieszczenia, umieszczenie sprzętów na odpowiedniej wysokości oraz zamocowane uchwyty dla niepełnosprawnych ułatwiające załatwianie potrzeb fizjologicznych.


 

--- Artykuł sponsorowany ---