Oświetlenie balkonu - jakie wybrać?

  • 24.11.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Oświetlenie balkonu - jakie wybrać?
Urządzając balkon myślimy przede wszystkim o meblach, roślinach i dekoracjach, jednak żeby dopełnić całości, nadać ten przestrzeni szczególnego charakteru należy zadbać też o oświetlenie, które umili odpoczynek czy spotkania towarzyskie.

 

 

Czy warto zakładać oświetlenie balkonowe?

Odpowiedź jest krótka - tak! A dlaczego? Dzięki niemu przesiadywanie na balkonie będzie możliwe nie tylko za dnia ale też do późnych godzin wieczornych. Lekko przytłumione, o ciepłym odcieniu światło uczyni balkon przytulnym a nawet romantycznym, zaś światło białe, czyli chłodne może uwydatnić mankamenty budynku czy aranżacji oraz często męczy wzrok.

Jakie lampy balkonowe wybrać?

Wiele zależy od powierzchni jaką dysponujemy, na dużym balkonie czy tarasie potrzeba więcej światła, czyli większej ilości lamp lub większej mocy, ale na mniejszych przestrzeniach trzeba postępować bardziej dyskretnie. Sprawdzą się tu:

  • kule świetlne- te świetnie wyglądają na większych balkonach lub tarasach, emitują światło całą swoją powierzchnią, najczęściej są białe

  • kinkiety zewnętrzne - to bezpieczne rozwiązanie, montuje się je do ściany budynku, dzięki czemu nie zajmują zbędnego miejsca, dają umiarkowaną ilość światła. Mogą dodatkowo stanowić element dekoracyjny.

  • lampki LED - świetne zarówno na tarasy jak i balkony, również te małe. Coraz częściej spotyka się lampki w systemach solarnych, które ładują się w dzień a w nocy emitują delikatne, ciepłe światło.

  • girlandy świetlne - są niezwykle nastrojowe i uniwersalne, ponieważ można powiesić je na balustradzie, okręcić wokół słupków lub większych roślin, przymocować je do sufitu czy zadaszenia.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając oświetlenie balkonu?

Stylistyka lamp jest niezwykle istotna przy aranżacji przestrzeni, ale są aspekty dużo ważniejsze:

  1. jakość materiałów - pamiętajmy, że lampy te znajdują się na zewnątrz, więc wystawione są na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz, wahania temperatury, wiatr. Najlepsze są więc lampy z aluminium i stali nierdzewnej.

  2. bezpieczeństwo - bezpieczeństwo użytkowania również tyczy się odporności na warunki panujące na balkonie, czyli głównie wilgoć, lampki nie mogą stanowić zagrożenia podczas deszczu czy po zalaniu.

  3. energooszczędność - lampy LEDowe oraz systemy solarne są efektywne i energooszczędne, mają długą żywotność.

Oświetlenie balkonu ma więc niemałe znaczenie w jego urządzaniu, czasem wystarczą też zwykłe świece czy lampiony by stworzyć inny klimat.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: