Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:32

Czy opłaca się ocieplać blaszany garaż?

Garaż wykonany z blachy jest znacznie tańszy w postawieniu niż garaż murowany. Zarówno koszt zakupu materiałów, jak i szybkość realizacji działają na korzyść tego pierwszego. To dobra alternatywa dla garaży połączonych z budynkiem, które trzeba uwzględnić już na etapie projektowania. W przypadku blaszaka, na jego postawienie możemy się zdecydować w każdej chwili a wszystkie prace zajmują najczęściej kilka godzin. Co zyskamy, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na ocieplenie całej konstrukcji? Czy koszt termoizolacji przełoży się na korzyści?
  • 26.05.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy opłaca się ocieplać blaszany garaż?

Grunt to odpowiednie podłoże

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod garaż jest niezwykle ważne, ma bowiem wpływ na stabilność całej konstrukcji i jej żywotność. Jeśli podłoże będzie zbyt miękkie lub nierówne, może dojść do uszkodzenia konstrukcji, a ocieplenie nie będzie skutecznie odcinać dostęp do zimnego gruntu. Aby podłoże było stabilne i trwałe, należy wykonać pod budynkiem betonową wylewkę, wychodzącą poza ściany z każdej strony przynajmniej na 20 cm. Ma ona bardzo ważne znaczenie, ogranicza straty ciepła przez budynek i stanowi swego rodzaju fundament. Nie zawsze wylewka jest jedynym rozwiązaniem, zdarza się że pod garażem inwestorzy wykonują fundament betonowy lub układają właściwie wypoziomowane bloczki betonowe - co jest z pewnością najmniej wymagającym i najszybszym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, powinniśmy dostosować wszelkie prace do aktualnie panujących warunków pogodowych. Jeśli rozpoczniemy prace w czasie mrozów, wylewka może w krótkim czasie zacząć pękać. Podobnie, jeśli będziemy wylewać beton w czasie dużych upałów czy podczas ulewnego deszczu, beton nie będzie właściwie wysychał i wkrótce może popękać. 

Gdy ocieplasz garaż od środka

W zależności od tego, z której strony ocieplamy garaż, mamy różne materiały i różne techniki ocieplania. Gdy ocieplamy od środka, wszystkie prace termoizolacyjne możemy wykonać sami i nie jest konieczne zlecanie ich firmom, dzięki czemu cała inwestycja będzie tańsza niż w przypadku garażu murowanego. Do ocieplania garażu najczęściej wybiera się styropian biały, który jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Do montażu warstwy izolacyjnej używa się najczęściej specjalnego kleju do styropianu lub mocuje się płyty styropianu za pomocą pianki montażowej. Stosując specjalistyczne środki montażowe, należy szczególnie przestrzegać ograniczeń dotyczących warunków pogodowych, który mogą osłabiać skuteczność wiązania kleju. Takie rozwiązanie nie pochłania zbyt dużych kosztów, głównie ze względu na możliwość samodzielnego montażu, a także pozwala zaoszczędzić na czasie. Niestety, ocieplenie od strony wewnętrznej jest mniej trwałe od ocieplania od zewnątrz. Istnieją jednak sposoby na wzmocnienie trwałości ocieplenia, a takie jak montaż płyt OSB, dodatkowej blachy lub płyt pilśniowych bezpośrednio na ułożoną warstwę termoizolacyjną.

Gdy ocieplasz garaż od zewnętrznej strony

Nieco bardziej wymagającym rozwiązaniem jest ocieplanie garażu od strony zewnętrznej. W tym przypadku pomija się ze zrozumiałych powodów bramę, drzwi garażowe i dach, które możemy izolować wyłącznie od środka. Ocieplanie od zewnątrz gwarantuje dobrą izolację termiczną, a co za tym idzie - przyjemną temperaturę w środku. Warstwa izolacyjna zapewnia też estetyczne wykończenie budynku i jest dodatkowym zabezpieczeniem dla blaszanych ścian. Samo ocieplenie to zwykle styropian, ale równie dobrze sprawdza się wełna mineralna, choć jest nieco droższym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, na który materiał izolacyjny się zdecydujemy, należy pamiętać o tym, że wszystkie dodatkowe materiały montażowe powinny być przeznaczone do zastosowania na zewnątrz, a zatem odporne na działanie różnych zjawisk atmosferycznych.

--- Artykuł sponsorowany ---