Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 05:05

Co można jeść po usunięciu woreczka żółciowego?

Woreczek żółciowy pełni ważną funkcję w ludzkim organizmie, jednak czasem konieczne jest jego usunięcie, by dana osoba mogła normalnie funkcjonować. Taki zabieg nazywa się cholecystektomią i jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta, ale wymaga zastosowania specjalnej diety, która pozwoli danej osobie szybko wrócić do pełnego zdrowia. A co można jeść po usunięciu woreczka żółciowego?
  • 30.06.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co można jeść po usunięciu woreczka żółciowego?

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Organizm może efektywnie funkcjonować bez woreczka żółciowego, jednak to ważne, by bezpośrednio po zabiegu nie obciążać układu trawiennego i poszczególnych narządów ciężkostrawnym jedzeniem. Specjalna dieta powinna trwać przynajmniej przez miesiąc od usunięcia woreczka żółciowego i jeśli będzie ściśle przestrzegana, to szybko przyniesie pożądane rezultaty. Podstawą prawidłowego żywienia w takim przypadku będzie częste spożywanie niewielkich i lekkostrawnych posiłków z zachowaniem co najmniej 3-godzinnych odstępów czasowych. Warto pamiętać również, by nie jeść kolacji bezpośrednio przed snem oraz trzeba w tym okresie do minimum ograniczyć spożycie tłuszczu i błonnika.

Co można jeść po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu będąc jeszcze w szpitalu pacjent otrzyma pożywienie w formie płynnej, natomiast po wyjściu do domu będzie już można przyjmować pokarmy w normalnej postaci. Specjaliści zalecają spożycie warzyw i owoców po uprzednim ich ugotowaniu i usunięciu skórek oraz innych elementów, które mogą podrażnić układ trawienny. Wygodnym sposobem podania warzyw lub owoców będzie zrobienie z nich musu, lub zupy krem. Po zabiegu można również spożywać chude mięso i chude ryby, przy czym nie wolno ich smażyć, a jedyną dozwoloną formą obróbki jest gotowanie lub pieczenie. Nie należy zapominać także o chudym nabiale i produktach zbożowych z niską zawartością błonnika takich jak na przykład ryż, ziemniaki, makaron pszenny czy płatki jaglane. Ponadto pacjenci powinni ostrożnie używać przypraw i wybierać tylko te naturalne z niską zawartością soli.

Czego nie można jeść po zabiegu?

Pacjenci przez pierwszy miesiąc po zabiegu muszą unikać wysoko przetworzonej żywności, a w tym przede wszystkim fast foodów, słodyczy i słonych przekąsek. Z diety należy wykluczyć także produkty wzdymające na przykład warzywa kapustne, fasolkę, cebulę czy czosnek. Bardzo niebezpieczne mogą być również dania zawierające pokarmy bogate w nasycone kwasy tłuszczowe oraz surowe warzywa i owoce. Pacjenci powinni także bezwzględnie unikać alkoholu, kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych. Do listy zakazanych produktów trzeba dopisać suszone lub kandyzowane owoce oraz gruszki i śliwki. Niezalecane jest również spożycie pełnoziarnistego chleba i tłustych mięs, nawet jeśli będą ugotowane lub upieczone.

Choć dieta po usunięciu woreczka żółciowego jest bardzo restrykcyjna, to jednak nie trwa długo i może przynieść organizmowi wiele korzyści. Poza dostosowaniem się ciała do nowej sytuacji zaletą będzie również utrata nadprogramowych kilogramów. Po zakończeniu diety nie należy od razu wracać do starych nawyków żywieniowych, ponieważ zdecydowanie lepiej będzie powoli wdrażać ciężkostrawne pokarmy tak, aby uniknąć poważnych dolegliwości trawiennych.

--- Artykuł sponsorowany ---