Dobra organizacja
Przede wszystkim nie należy wszystkiego odkładać na ostatnią chwilę. Doba ma 24 godziny, a czasu musi wystarczyć na wszystkie przygotowania. Dlatego do porządków warto przystąpić „z głową”.
Po pierwsze – sprawdzamy, co wymaga najbardziej zaawansowanego sprzątania. Zapisujemy, jakie środki czystości musimy kupić. Po drugie – rozdzielamy obowiązki pomiędzy domowników, włączając starsze dzieci. Po trzecie – sprzątanie zaczynamy na około tydzień przed świętami; nie wcześniej, aby efekty sprzątania były widoczne w święta, ale i nie za późno, aby mieć czas na przygotowania kulinarne.
Na pierwszy ogień bierzemy miejsca, w które nie zaglądamy zbyt często. Są to zazwyczaj zakamarki za meblami i pod nimi, wnętrza szafek, żyrandole, zakurzone kable i listwy, szyby w drzwiach, futryny, fugi w kuchni i łazience, itp. W następnej kolejności sprzątamy poszczególne pomieszczenia, później myjemy okna, a na końcu, jeżeli mieszkamy w domu, porządkujemy jego otoczenie.
Z góry na dół
To żelazna zasada każdego sprzątania. Mieszkając w domu piętrowym, zaczynamy od góry. Każde pomieszczenie w domu i w mieszkaniu sprzątamy od sufitu w kierunku podłogi. Zdejmujemy firanki i zasłony, wstawiamy je do prania. Sprzątanie zaczynamy od sufitu, żyrandola i szczytów mebli, które odkurzamy na sucho, następnie przecieramy na mokro z dodatkiem odpowiednich środków czyszczących. Czyścimy ściany, niższe meble, sprzęt RTV, grzejniki, następnie myjemy okna i parapety, zawieszamy wyprane firanki (na mokro) i zasłony – w zależności od tkaniny, z jakiej są uszyte – wilgotne lub po wyprasowaniu. Ostatnią czynnością, wykonywaną w pomieszczeniu, jest czyszczenie i mycie podłogi, zawsze od najdalszego narożnika w kierunku drzwi.
Przy większej powierzchni, np. w salonie, do czyszczenia podłogi przyda się odpowiednie urządzenie. Prawie w każdym mieście funkcjonują wypożyczalnie maszyn czyszczących, gdzie można wypożyczyć szorowarkę do podłóg. Można też zamówić usługę w firmie sprzątającej. Zależnie od materiału, z jakiego wykonana jest podłoga, do jej wyczyszczenia przeznaczone są różne rodzaje szorowarek. Przykładowo, do podłóg drewnianych (deski, parkiet), a także do kamiennych i kostki brukowej (podjazd do domu) odpowiednia będzie jednotarczowa szorowarka Numatic o małych rozmiarach i niewielkim ciężarze, z wymiennymi padami. Zarówno wypożyczalnie, jak i firmy sprzątające, dysponują profesjonalnymi środkami do czyszczenia za pomocą takich urządzeń, zatem nie musimy się o to martwić.
Kuchnia, łazienka i przedpokój
Kuchnię musimy przygotować do sporego obciążenia przed samymi świętami. Trzeba usunąć z niej wszystko, czego nie będziemy już używać, a co zalega w szafkach i szufladach od niepamiętnych czasów. Myjemy lodówkę, robiąc w niej miejsce na produkty i przygotowane potrawy, czyścimy piekarnik, kuchenkę i zmywarkę, następnie ściany, blaty i szafki, okno i na końcu podłogę.
Sprzątanie łazienki zaczynamy od ścian i fug, następnie myjemy kabinę prysznicową, wannę, WC i jeżeli mamy – bidet, szafki i półki, lustro i umywalkę. Na końcu myjemy podłogę.
Przedpokój sprzątamy na końcu, gdyż zapewne tam będziemy gromadzić worki ze wszystkim, czego chcemy się pozbyć. Uwaga: nie wolno wyrzucać do śmietnika komunalnego starych baterii, akumulatorów, niesprawnych urządzeń RTV i AGD, przepalonych żarówek. Zwracamy również uwagę na segregację śmieci według ich pochodzenia.
Jeżeli mieszkamy w domu, ostatnim miejscem, jakie porządkujemy, jest teren naszej posesji. Na prace ogrodowe przyjdzie czas po świętach. Starajmy się natomiast sprzątać dom lub mieszkanie na bieżąco, aby w następnym roku nie odczuwać spiętrzenia prac porządkowych. Systematyczne utrzymywanie ładu i porządku sprawia, że pojęcie „generalnego sprzątania” zniknie, a przed świętami nie będzie się ono różnić od zwykłego.