Praca w porze nocnej – co to właściwie oznacza?
Praca w porze nocnej rozumiana jest jako wykonywanie swoich obowiązków pomiędzy godziną 21.00 a 7.00. Konkretny zakres godzin jest ustalany przez pracodawcę, który wyznacza dowolne 8 godzin z tego przedziału. Praca w nocy ponad 8 godzin może być wykonywana przez osobę, która podczas nieobecności pracodawcy zarządza zakładem oraz osoby zobowiązane do prowadzenia akcji ratunkowej w celu ochrony zdrowia lub życia, środowiska, mienia albo usuwania nagłych awarii. Osoby, które wykonują pracę wyjątkowo niebezpieczną alb taką z wykorzystaniem dużego wysiłku umysłowego lub fizycznego nie mogą pracować w nocy dłużej niż 8 godzin. Dodatek za nocne godziny przysługuje nie tylko pracownikowi, który pracuje w godzinach przypadających na porę nocną, ale także osobie, która jedynie sporadycznie wykonuje swoją pracę w nocy.
Ile wynosi dodatek nocny?
Dodatek za pracę w porze nocnej jest obliczany na podstawie 5 – dniowego tygodnia pracy. W marcu 2020 roku wynosił będzie:
2600 ( minimalne wynagrodzenie brutto) : 176 (wymiar czasu pracy w marcu) x 20% = 2,95 zł.
2,95 x 176 = 519,20zł
Osoba pracująca przez cały miesiąc w godzinach nocnych powinna otrzymać dodatek do wynagrodzenia w wysokości 519,20 zł.
Kto nie może pracować w porze nocnej?
W porze nocnej nie może pracować kobieta w ciąży oraz taka, która zajmuje się dzieckiem do 4 roku życia, chyba że sama wyrazi na to zgodę. Pracownicy młodociani i niepełnosprawni także nie mogą wykonywać swoich obowiązków w porze nocnej. Wyjątkiem w tym drugim przypadku jest sytuacja, w której lekarz nie stwierdzi przeciwskazań do takiej pracy.