Co o tym pomyśle sądzi głogowska policja?
W Głogowie to temat gorący. Część osób popiera pomysł. Inni obawiają się nadużyć. Pojawiają się pytania o to, kto będzie szkolił członków patroli i jak zostanie zagwarantowane przestrzeganie prawa.
Jestem byłym żołnierzem. Struktury patroli będą odpowiednio zorganizowane. Każdy członek będzie odpowiedzialny przed nami czy ewentualnie przed policją. Będzie osoba odpowiedzialna za to, by nikt z patrolu nie przesadził w swoim działaniu i by wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Nie chcemy, by ktoś przyczepił nam łatkę rasistów.
- zaznacza Tomasz Kuncik, koordynator Patroli Obywatelskich. A co o pomyśle patrolowania ulic Głogowa sądzi głogowska policja?
Zachęcamy do współpracy. Pamiętajmy, że policja posiada pewne uprawnienia nadane z mocy prawa czy też do podejmowania interwencji lub zatrzymywania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Osoby, które chcą mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi.
- zachęca, Natalia Szymańska, oficer prasowy komendanta powiatowego KPP w Głogowie. A jak wygląda funkcjonowanie takich patroli w kontekście przepisów prawnych?
Należy wstrzymywać się od jakichkolwiek interwencji i szybko zawiadamiać policję o zaobserwowanych niebezpiecznych zdarzeniach. Członkowie takich patroli nie mają prawa nikogo zatrzymywać poza tzw. ujęciem obywatelskim na gorącym uczynku. Ponadto nie mogą nikogo legitymować czy wydawać poleceń. Każde takie zachowanie może wypełnić znamiona wykroczenia lub przestępstwa, co jest karalne.
- podkreśla Kamil Gross, adwokat.
Napisz komentarz
Komentarze