Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Cieszymy się, że mamy tak wielu mieszkańców ratujących zdrowie i zycie innych!

JUŻ 1100 KRWIODAWCÓW KORZYSTA Z DARMOWEGO PARKOWANIA W PŁATNEJ STREFIE!

W pierwszym tygodniu lutego było ich ok. 400, tydzień później blisko 600, a teraz jest ok. 1100, podczas gdy miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania w Głogowie 1080. Oczywiście wszyscy nie przyjadą parkować w strefie w tym samym czasie, ale i tak jest to niepokojące.
JUŻ 1100 KRWIODAWCÓW KORZYSTA Z DARMOWEGO PARKOWANIA W PŁATNEJ STREFIE!

Oblężenie się nie kończy. Krwiodawcy wciąż przychodzą po identyfikatory "K" uprawniające do bezpłatnego parkowania w strefie. Radni miejscy przyznali im to prawo, wiec nie ma się co dziwić, że z niego korzystają - chociaż pewnie rezydent Głogowa jest zdziwiony, zważywszy, że jak mówił nam w lutym radny Krzysztof Sarzyński, argumentował przyznanie przywileju słowami: " Wszystkim na pewno nie będzie się chciało...", a podczas posiedzenia komisji z udziałem przedstawicieli GOU mówił o tym, że: "Nie widzę problemu. O to chodziło, żeby docenić krwiodawców".

Nie potrzeba było "wszystkich"

Kilka tygodni późnej okazuje się, że nie potrzeba "wszystkich", wystarczy tylko trochę! Jeszcze w połowie lutego liczba wniosków przekraczała 400, a w kolejnych tygodniach wzrosła niemal trzykrotnie. Co ważne – wiele osób wciąż może jeszcze nie złożyło dokumentów.

Z nowych przepisów mogą skorzystać:

  • krwiodawcy, którzy oddali co najmniej 6 litrów krwi,
  • krwiodawczynie, które oddały minimum 5 litrów.

Problem z rotacją miejsc?

Choć zmiany miały być formą docenienia honorowych dawców krwi, pojawiły się obawy, czy nie zostały one wprowadzone pochopnie. Przed ich wprowadzeniem podczas grudniowej sesji nikt nie zadał sobie trudu, by przeprowadzić jakiekolwiek analizy czy choćby sprawdzić ilu krwiodawców może potencjalnie skorzystać z przywileju. Część uprawnionych mieszka przecież w obrębie strefy płatnego parkowania, co rodzi ryzyko, że samochody będą zajmować miejsca przez długi czas. To może zaburzyć rotację – a to właśnie ona jest głównym celem istnienia płatnych parkingów w centrum miasta. 

Kiedy wątpliwości wybrzmiały, podczas komisji rady miejskiej  prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz ostro bronił swojego stanowiska twierdząc, że nie można było niczego przewidzieć, ani spodziewać się, że krwiodawcy będą tak ochoczo z niego korzystać. Pojawiła się propozycja wprowadzenia limitów czasowych dla krwiodawców korzystających z darmowego parkowania. Pomysł zgłosiła radna Anna Brok. Decyzje jednak jeszcze nie zapadły.

Analiza w czerwcu?

Kluczowa ma być szczegółowa analiza przygotowywana przez Głogowskie Obiekty Usługowe, które zarządzają strefą parkowania. Dokument ma być gotowy w czerwcu 2026 roku. To właśnie na jego podstawie radni zdecydują, czy obecne zasady zostaną utrzymane, czy też konieczne będą zmiany. Nowe przepisy to ukłon i realne ułatwienie dla osób oddających krew, których zasług nikt jak dotąd nie odważył się kwestionować, ale z drugiej strony miasto musi znaleźć równowagę między przywilejami a dostępnością miejsc dla wszystkich kierowców.

Zastępca dyrektora Głogowskich Obiektów Usługowych - zarządcy strefy płatnego parkowania, zależnych od miasta i prezydenta, odpowiada na pytania w sposób ostrożny i wymijający, więc na konkrety przyjdzie zapewne poczekać aż do oficjalnego raportu. 

 

Wczoraj (17.03) tuż przed nadzwyczajną sesją rady powiatu Bartosz Ławrowski powiedział nam, że "to już ok. 1100 wydanych kart, ale jeszcze jest za wcześnie na wnioski". Dziś zapytamy go jeszcze raz. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 31°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Naiwniak Treść komentarza: Nauczony doświadczeniem zapytam grzecznie: A inwestor o tym wie? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:49 Źródło komentarza: DUŻY INWESTOR PLANUJE ULOKOWAĆ SIĘ POD GŁOGOWEM Autor komentarza: Andrzej Treść komentarza: Narodowość? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 17:13 Źródło komentarza: Stracił panowanie nad autem i uderzył w rurociąg i Autor komentarza: Karolina Treść komentarza: Dobrze że nie zabił innych Data dodania komentarza: 20.06.2026, 11:13 Źródło komentarza: Tragiczny wypadek motocyklisty pod Polkowicami Autor komentarza: Kotowiczanka Treść komentarza: "Warto było czekać na te...czasy". To wspaniała wiadomość dla mieszkańców Kotowic. Możemy się spodziewać licznych odwiedzin. Bardzo zły stan tej drogi działał odstraszająco. Dziękuję za tę decyzję. .. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 21:01 Źródło komentarza: Remont drogi Leszkowice–Kotowice. Powiat wyda ponad milion złotych Autor komentarza: Dan Treść komentarza: Jak motocyklista mógł stanąć w płomieniach po uderzeniu w barierkę i wyladowaniu w rowie? Przytwierdził się do tego motoru? Dym było widać już z daleka jadąc po S3. Dużo aut stawało i próbowało gasić tym co mieli w autach zanim przyjechały służby. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:33 Źródło komentarza: Tragiczny wypadek motocyklisty pod Polkowicami Autor komentarza: JCTJ Treść komentarza: Przecież LSSE od 1 stycznia 2027 nie będzie mogło oferować inwestorom takich zniżek, jak dotychczas. Koniec balu, panno Lalu. Tylko nie wszyscy to dostrzegają. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 23:59 Źródło komentarza: STARA POCZTA I DEMAGOGIA
Reklama
Reklama