Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 3 września 2025 03:33
Reklama

Jak przygotować ogród na sezon wiosenny?

Kwiecień to idealna pora na wiosenne porządki w ogrodzie. Ciężka praca wykonana wiosną, na pewno zaowocuje latem. W tym czasie warto zabrać się za zabiegi pielęgnacyjne: przycinanie drzew i krzewów, przygotowanie trawnika czy nawożenie gleby.
Jak przygotować ogród na sezon wiosenny?

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów to bardzo ważna czynność. Początek kwietnia to tak naprawdę ostateczny termin na te zabiegi w przypadku drzewek owocowych np. jabłoni, grusz czy śliw. Cięcie drzew owocowych wpływa na lepsze doświetlenie tych roślin, a także pobudza do rozwoju nowe, owoconośne pędy.

Warto pamiętać także o przycinaniu krzewów. Wczesną wiosną należy wykonać odmładzające cięcia żywopłotów z roślin liściastych czy krzewów ozdobnych, które zakwitają latem np. róż.

Przygotowanie trawnika

Jeżeli chcemy cieszyć się piękną i zieloną trawą w naszym ogrodzie, musimy odpowiednio o nią zadbać. Przygotowanie trawnika na wiosnę warto rozpocząć od grabienia. To pozwoli na usunięcie suchych źdźbeł trawy i resztek obumarłych roślin.

Następnie można przejść do wertukulacji lub aeracji trawnika po zimie. Oba te zabiegi należy wykonać jeszcze przed pojawieniem się symptomów wzrostu trawy. Wertykulację wykonuje się za pomocą wertykulatora na trawnikach nie młodszych niż 2-letnie, które są już po prostu dobrze zakorzenione w ziemi. Zabieg polega na nacinaniu darni i powoduje odmładzanie i zagęszczanie ściółki. To także dobry sposób na pozbycie się mchu z trawy. Aeracja to zaś nakłuwanie darni kolcami. Wykonuje się ją w celu napowietrzenia korzeni.

Gdy zauważymy już pierwsze oznaki wzrostu traw, możemy przejść do nawożenia. Trawnik po zimie potrzebuje dużej dawki azotu, dlatego nawozy z tym pierwiastkiem są w tym okresie najbardziej polecane. W sklepach i hurtowniach ogrodniczych można także znaleźć specyfiki wieloskładnikowe. Te dostarczą odpowiednio zbilansowaną dawkę azotu, potasu i fosforu. W przypadku nawożenia, trzeba pamiętać jednak o równomiernym rozprowadzaniu produktu na powierzchni zielonej.

Nawożenie gleby

Zdrowa gleba to dorodne plony. Przygotowanie ziemi pod zasiew czy nowe nasadzenia należy zacząć od jej przekopania i usunięcia chwastów. Następnie trzeba zadbać o to, by wzbogacić glebę o niezbędne wartości odżywcze i składniki mineralne. Tu pomocne będą nawozy zarówno organiczne, jak i sztuczne. Możemy zastosować kompost, czy obornik lub postawić na nawóz magnezowy, czy wapniowy.

 

News4Media, fot.: iStock
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarianTreść komentarza: Nikt tym pociągiem nie bedzie jezdzilData dodania komentarza: 2.09.2025, 16:15Źródło komentarza: Powrót kolei do Przemkowa po 30 latach!Autor komentarza: lolTreść komentarza: chuj w dupe lesnikomData dodania komentarza: 30.08.2025, 11:11Źródło komentarza: AKCJA STOP QUAD W NADLEŚNICTWIE GŁOGÓWAutor komentarza: Pan z quadaTreść komentarza: Pani wprowadza w błąd zresztą jak reszta leśnego grona. Można wjeżdżać do tzw. lasu bardzo wieloma drogami które sa udostepnione do ruchu kolowego. Prowadzą często do miejsc zamieszkań czy innych posiadłości ale nie tylko. Polecam aplikacje MBDL z warstwą własności terenów. I jest wiele ścieżek które są wyłączone z terenu lesnego mimo, że potocznie znajduja sie w lesie. Ps: zamiast zabraniać i karać może dać ludziom przykaz gdzie mają jeździć, dać takie miejsce. Gdzie ludzie mają spełniać swoje pasje motoryzacyjne jak nic nie wolno. Drifty, wyścigi, quady, crossy, terenówki, motorówki czy skutery wodne.....wszystko zakazane. Rozwiązań brak.Data dodania komentarza: 30.08.2025, 10:03Źródło komentarza: AKCJA STOP QUAD W NADLEŚNICTWIE GŁOGÓWAutor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Straszą zwierzynę no nie mogę trochę rozsądku i własnego myślenia ludzie bo na to wychodzi dzisiaj to nawet sarna ma bezstresowe wychowanie.Data dodania komentarza: 29.08.2025, 20:28Źródło komentarza: AKCJA STOP QUAD W NADLEŚNICTWIE GŁOGÓWAutor komentarza: Quadowiec.Treść komentarza: Słuchać śię tego nie da! Jedyne co robią to wycinka.Data dodania komentarza: 29.08.2025, 17:15Źródło komentarza: AKCJA STOP QUAD W NADLEŚNICTWIE GŁOGÓWAutor komentarza: usciskdupyTreść komentarza: przez ten kghm same problemyData dodania komentarza: 27.08.2025, 08:48Źródło komentarza: KGHM o Żelaznym Moście: zbiornik bezpieczny, planują rozbudowę
Reklama
Reklama