Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 14:55
Reklama

Majówkowe obżarstwo. Dietetyk radzi, jak nie zrobić sobie krzywdy

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a to dla wielu osób oznacza otwarcie sezonu grillowego. Spotkania towarzyskie z dużą ilością karkówki, kiełbasek i tłustego boczku mogą skończyć się jednak niestrawnością lub bólem brzucha. Dietetyk radzi, jak jeść, by uniknąć tych przykrych dolegliwości.
Majówkowe obżarstwo. Dietetyk radzi, jak nie zrobić sobie krzywdy

Autor: fot. iStock

Przygotowując się do wielkiego grillowania, należy zadbać przede wszystkim o to, aby wszystkie składniki były świeże. Mięso powinno być przechowywane w lodówce i od razu przyrządzane. Warto pamiętać, że na ruszcie nie muszą znaleźć się tylko tłuste potrawy mięsne. Możemy grillować warzywa, takie jak: papryka, cukinia, bakłażan czy cebula. Świetnie sprawdzą się też sery, chudy drób i ryby. We wszystkim trzeba jednak zachować umiar.

Reklama

„Pamiętajmy o wielkości porcji. Nawe jeśli zjadamy grillowaną kiełbaskę, to niech będzie to jedna mniejsza sztuka z dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa i świeżej wiosennej sałatki, zamiast kilku jej kawałków z dodatkiem tłustej wieprzowiny i boczku” – radzi dietetyk Agnieszka Żwirełło.

Grillowaniu i długiemu biesiadowaniu często towarzyszą także schłodzone napoje alkoholowe. Te również należą do wysokokalorycznych. Sprawiają, że czujemy się pełni.

„Nie popijajmy gazowanym alkoholem posiłku, to może powodować odbijanie czy bóle brzucha. Delektujmy się napojami w przerwach od jedzenia” – podkreśla Agnieszka Żwirełło.

By uniknąć problemów trawiennych można zastosować naturalne sposoby wspomagające. Zioła i przyprawy, poza wzbogacaniem smaku potraw, znane są ze swoich licznych prozdrowotnych właściwości. Wiele z nich ma działanie przeciwbakteryjne czy przeciwzapalne. Są także takie, które pomagają w lepszym wchłanianiu i przyswajaniu pokarmów. Dietetyk Agnieszka Żwirełło poleca:

  • Kminek -  dodany do ciężkostrawnych czy wzdymających potraw, nadaje wyjątkowy smak i wspomaga trawienie. Dzieję się tak poprzez pobudzanie wydzielania soków żołądkowych. Olejek eteryczny w nim zawarty działa rozkurczowo. Kminek świetnie sprawdzi się w potrawach mięsnych.
  • Rozmaryn - bardzo popularna przyprawa w kuchni włoskiej, ma działanie wiatropędne oraz rozkurczowe. Łagodzi bóle żołądka i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Świetnie nadaje się do przyprawiania dań mięsnych, sosów pomidorowych czy sałatek.
  • Imbir - coraz bardziej popularny w naszej kuchni. Ta azjatycka przyprawa łagodzi nudności i poprawia procesy trawienne poprzez zwiększone wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Imbir można dodać do herbaty, a także do dań obiadowych.
  • Koper włoski - to chyba jedna z najbardziej znanych metod wspomagających perystaltykę jelit i łagodzących ból brzucha czy wzdęcia. Najczęstszą formą wykorzystania właściwości kopru włoskiego są przyrządzane z niego herbatki.
  • Mięta pieprzowa - świetnie sprawdza się jako środek rozkurczowy. Olejek z mięty pieprzowej uznawany jest jako skuteczny suplement wspomagający dla osób ciepiących na zespół jelita nadwrażliwego (IBS). Osoby zmagające się z refluksem żołądkowym powinny jednak unikać herbat miętowych ze względu na możliwość nasilenia się zgagi.

Jest także wiele gotowych suplementów na dolegliwości trawienne. W skład większości z nich wchodzą zioła - naturalne i silnie skoncentrowane. Te zaś nie są zalecane przez ekspertów.

„Jeśli już występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, pacjent nie powinien na własną rękę szukać doraźnej pomocy w aptece, tylko zgłosić się do lekarza, gdyż nawet błahe według nas problemy mogą być początkiem poważniejszego schorzenia. Jeśli sporadycznie zdarza nam się niestrawność czy ból brzucha po cięższym obiedzie, to ciepłe okłady okolicy jamy brzusznej czy herbatki ziołowe powinny przynieść ulgę. Najlepszym lekarstwem będzie też odpoczynek - nie tylko fizyczny, ale także ten od przetworzonych i ciężkostrawnych, tłustych potraw” – dodaje Agnieszka Żwirełło.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lolTreść komentarza: Ot i starosta sam się ustawił w cieniu Kolegiaty xDData dodania komentarza: 24.07.2025, 22:58Źródło komentarza: KTO POD KIM DOŁKI KOPIE, CZYLI "W CIENIU KOLEGIATY" CZY "RAZEM DLA TRADYCJI"?Autor komentarza: KiciuśTreść komentarza: Dobra nazwa jest w Cieniu Kolegiaty i ten nie Głogowianin Starosta niech nie kombinuje.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 17:41Źródło komentarza: KTO POD KIM DOŁKI KOPIE, CZYLI "W CIENIU KOLEGIATY" CZY "RAZEM DLA TRADYCJI"?Autor komentarza: WiktorTreść komentarza: Najłatwiej promować się na już sprawdzonej i lubianej uroczystości.Jest to duża pokusa dla miernot,nie potrafiących samemu coś stworzyć.Do tego te krętactwa urzędu,ale to akurat taki znak firmowy tej opcji poliycznej.Jeśli to jest teren parafii,to ona decyduje o nazwie,.Data dodania komentarza: 16.07.2025, 06:47Źródło komentarza: KTO POD KIM DOŁKI KOPIE, CZYLI "W CIENIU KOLEGIATY" CZY "RAZEM DLA TRADYCJI"?Autor komentarza: BBTreść komentarza: Straszna tragedia ! Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny. Serce pęka! 😭😭😭Data dodania komentarza: 6.07.2025, 10:12Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w ZG Polkowice-SieroszowiceAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Cieszę się że takie filmy powstają, relacje tych ludzi nie zostaną, zapomniane.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 21:03Źródło komentarza: ANIELA OLSZEWSKA: MIELIŚMY JEDNĄ PODUSZKĘAutor komentarza: JustTreść komentarza: Świetny pomysł...dzięki Rafałowi pamięć będzie wciąż żywa.Data dodania komentarza: 25.06.2025, 07:08Źródło komentarza: CICHY BOHATER KOLEI W KARPACZU
Reklama
Reklama