Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 maja 2025 11:38
Reklama

Kto zyska, kto straci? Proste wyjaśnienie założeń rewolucji podatkowej

Nowy Ład to autorska rewolucja rządu m.in. w podatkach, która z założenia ma odciążyć finansowo osoby o niższym statusie materialnym. Te lepiej sytuowane będą z kolei obciążone w większym niż dotychczas stopniu. Planowane zmiany mają obejmować wysokość progów podatkowych, składkę zdrowotną oraz kwotę wolną od podatku. Zobacz, kto skorzysta, a kto straci.
Kto zyska, kto straci? Proste wyjaśnienie założeń rewolucji podatkowej

Choć rząd nie ogłosił jeszcze oficjalnych zmian, z parlamentu wyciekają kolejne informacje o nowych planach związanych z polskim systemem podatkowym.

Im więcej zarobisz, tym więcej zapłacisz

Reklama

Obecnie osoby zatrudnione zobowiązane są do opłacania składek zdrowotnych, których wysokość to 9% wysokości podstawy wynagrodzenia. Należność potrącana jest podatnikowi przed wypłaceniem pensji. Dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, mamy możliwość odliczenia od podatku prawie całej jej  kwoty. Według nieoficjalnych informacji, po zmianach nie będzie opcji pomniejszenia kwoty zobowiązania lub zostanie ona ograniczona. W praktyce będzie to oznaczało, że im większy będzie nasz dochód, tym bardziej wzrośnie wysokość składek, jednak zapłacona kwota nie zostanie nam zwrócona w postaci ulgi podatkowej. Nieoficjalne informacje mówią również o ewentualnym przekształceniu tej formy opodatkowania w ryczałt, czyli w stałą wysokość składki, która nie będzie uzależniona od wysokości dochodu.

„Jednymi z większych beneficjentów byłyby osoby z zarobkami w okolicy minimalnego wynagrodzenia. Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej oznaczać będą rewolucję dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zapłaciłyby składkę proporcjonalną do dochodu. Dla wielu oznaczałoby to wzrost obciążeń” - czytamy komentarz Dziennika Gazety Prawnej.

Większa kwota wolna od podatku

Pierwsze informacje opublikowane w mediach głosiły, że wysokość rocznego dochodu wolnego od opłacania podatku wzrośnie nawet do 30 tysięcy złotych. Tę informację zdementował w rozmowie z radiową „Jedynką” minister finansów Tadeusz Kościński, tłumacząc, że „budżet nie jest z gumy”. Zdradził również, że najbardziej prawdopodobny wariant na ten moment to 15 - 20 tysięcy złotych. Większe kwoty będą osiągalne dopiero po zakończeniu pandemii, która - według ministra - odciska swoje piętno również na budżecie państwa. Aktualna kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 8 tysięcy złotych.

Założenia rewolucji podatkowej obejmują również zmiany dla emerytów i rencistów. Świadczenia nieprzekraczające kwoty 2,5 złotych mają być zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku.

Zmienią się progi podatkowe

Aktualne prawo podatkowe przewiduje limity, od których zależna jest kwota należna fiskusowi. Pierwszy próg podatkowy to 85 528 złotych. Jeśli nasze roczne dochody nie przekroczą tej kwoty, winni jesteśmy odprowadzić od nich 17% podatku. Drugi próg podatkowy zobowiązuje nas do opłacenia podatku w wysokości 32% dochodu, jeżeli przekracza on powyższą kwotę. Według Nowego Ładu granica ta miałaby zostać przesunięta do kwoty 120 tysięcy złotych.

News4Media, fot. iStock


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 17°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Dr Sławomira LisewskaTreść komentarza: Kamera Telewizji Master wielokrotnie towarzyszyła przedsięwzięciom Śp. Doktora Krzysztofa Czapli. Dzięki temu, w materiałach archiwalnych, na zawsze pozostanie uśmiech, gest, głos Pana Doktora. Żegnaj Krzysztof... Twoimi śladami, zapisanymi w historii Głogowa, idą Absolwenci i Studenci. Idą, odciskając własne ślady, ale Twoich nikt nie zatrze...Data dodania komentarza: 24.05.2025, 08:32Źródło komentarza: Był wyjątkowym człowiekiemAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Szkoła w Przedmościu bardzo dobrze funkcjonuje. Mamy tu super kadrę nauczycielska, a Pani dyrektor staje na wysokości zadania by szkołę upiększać! Z tamtej strony Odry macie dwie szkoły i w tym problem... Wiadomo żadnej szkoły nie wolno zamykać!Data dodania komentarza: 17.05.2025, 16:43Źródło komentarza: MIESZKAŃCY WILKOWA BRONIĄ SZKOŁYAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: A może tak zlikwidować szkole w przedmosciu tam jest jeszcze gorzej i wozić dzieci do serbow?Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:11Źródło komentarza: MIESZKAŃCY WILKOWA BRONIĄ SZKOŁYAutor komentarza: ElżbietaTreść komentarza: Wójt z palca sobie wyssał informację o 4 mln oszczędności. Wg audytu o którym tak dużo się mówi a nieliczni przeczytali kwota środków własnych czyli gminnych wydana na szkołę w Wilkowie w ciągu roku to 1,9 miliona zł. Zamknięcie Szkoły w Wilkowie nie oznacza oszczędności w tej samej kwocie, bo dzieci Wilkowskie nie znikną, tylko koszt zostanie przeniesiony na Serby m.in. transportu co najmniej dwoma autobusami i dostosowania szkoły w Serbach do przyjęcia setki dzieci. Szkoła w Serbach z kolei to koszt gminy ok 2,7 mln. Może wójt sobie policzył ile by zaoszczędził gdyby zamknął dwie szkoły:] Ekonom nasz wspaniały..Data dodania komentarza: 15.05.2025, 18:01Źródło komentarza: MIESZKAŃCY WILKOWA BRONIĄ SZKOŁYAutor komentarza: parafianinTreść komentarza: Nawet mszy nie będzieData dodania komentarza: 14.05.2025, 15:25Źródło komentarza: RODZICE PROTESTUJĄ, GMINA ROBI ANKIETĘAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Żeby grać w przyszłym sezonie to trzeba poszukać wartościowych zawodników. Ewidentnie pięciu do wymianyData dodania komentarza: 12.05.2025, 05:21Źródło komentarza: CHROBRY ZDEGRADOWAŁ WARTĘ
Reklama
Reklama