Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 listopada 2025 11:49
Reklama

Czeka nas 4 fala pandemii? Eksperci nie mają złudzeń

Eksperci ostrzegają, że koronawirus nas jeszcze nie opuścił i nadal jest bardzo groźny. Wciąż zbyt mało osób jest zaszczepionych, a przyspieszone luzowanie obostrzeń może prowadzić do kolejnej fali zakażeń wirusem i zachorowań na COVID-19.
Czeka nas 4 fala pandemii? Eksperci nie mają złudzeń

Autor: fot. iStock

Widać wyraźnie, że trzecia fala koronawirusa widocznie słabnie, wskazuje na to zarówno mała liczba zakażeń jak i sytuacja w szpitalach, w których zmniejszyło się obłożenie łóżek dla pacjentów covidowych. Z drugiej strony liczba osób zaszczepionych jest wciąż za mała, byśmy mogli już zapomnieć o wirusie. Mówił o tym dla Gazety Wyborczej dr. Paweł Grzesiowski:

"Pierwszą dawkę przyjęło jak na razie niewiele ponad 20 proc. populacji Polski. Niezaszczepionych jest nadal 40 proc. osób z grupy 60+. Ile z nich się jeszcze zaszczepi? To kluczowe pytanie, bo to właśnie takie grupy niezaszczepionych są zarzewiem kolejnych fal epidemii" - ostrzega ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Czwarta fala pandemii może pojawić się już jesienią, ale jak wskazuje ekspert bardzo dużo zależy od nas samych:

"To zależy od mobilności społeczeństwa. Im będzie ona większa, tym większe prawdopodobieństwo kolejnej fali. Niektóre firmy już nakłaniają pracowników, żeby wrócili do biur. W lecie będzie też więcej imprez. Jeżeli dodamy do tego powrót dzieci do szkół, to kolejna fala czeka nas najprawdopodobniej jesienią." - powiedział ''Wyborczej'' dr Grzesiowski 

Podobne obawy ma prof. Krzysztof Tomasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Ekspert wskazuje, że jesteśmy jeszcze bardzo daleko do uzyskania odporności zbiorowej:

"Obawiam się, że niestety będziemy mieli powtórkę z zeszłego roku. Już znieśliśmy obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. W tej chwili widzimy tłumy ludzi bez masek i spotyka się takie osoby również w budynkach, np. sklepach. Ludzie myślą, że sprawa się zakończyła, a to nie jest prawda. W dalszym ciągu mamy kilka tysięcy zakażeń dziennie. Poza tym pamiętajmy, że jesteśmy bardzo daleko od wyszczepienia tych 70-80 proc. ludzi, co gwarantowałoby odporność zbiorową" - mówił Wirtualnej Polsce prof. Krzysztof Tomasiewicz.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MirosławTreść komentarza: Co tu dużo polemizować....Polak zawsze mądry po szkodzie 😂oby tam faktycznie nigdy nie doszło do jakiejś tragedii.Data dodania komentarza: 31.10.2025, 22:59Źródło komentarza: TA ROZDZIELNIA MUSI ZNIKNĄĆAutor komentarza: GórnikTreść komentarza: Gratulacje Panie przewodniczący! Dziękujemy!Data dodania komentarza: 31.10.2025, 06:27Źródło komentarza: ZWIĄZKOWCY O ZMIANACH W PODATKU MIEDZIOWYMAutor komentarza: Marcin J.Treść komentarza: Ważny krok dla KGHM i Dolnego Śląska. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych – szczególnie dla Przewodniczacego KZZPD Janka Młynarczyka, którego konsekwencja i praca miały kluczowy wpływ na ten sukces.Data dodania komentarza: 31.10.2025, 01:32Źródło komentarza: ZWIĄZKOWCY O ZMIANACH W PODATKU MIEDZIOWYMAutor komentarza: KrystianTreść komentarza: I można? Jak widać można. Janek i jego determinacja sprawiła, że można załatwić coś co inni z władzą sprzyjającą nie potrafili załatwić a wręcz przeciwnie jeszcze zwiększyć podatek.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 20:13Źródło komentarza: ZWIĄZKOWCY O ZMIANACH W PODATKU MIEDZIOWYMAutor komentarza: DawidTreść komentarza: BrawoData dodania komentarza: 30.10.2025, 17:47Źródło komentarza: ZWIĄZKOWCY O ZMIANACH W PODATKU MIEDZIOWYMAutor komentarza: Włodek AleksandrenkoTreść komentarza: Dziękujemy bardzoData dodania komentarza: 29.10.2025, 22:10Źródło komentarza: BOKS W GÓRNICZEJ ODSŁONIE
Reklama
Reklama
Reklama