Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 17 marca 2026 07:30
Reklama Obozy żeglarskie Farwater nad Jeziorem Sławskim.

Nowe przepisy dla hulajnóg. Od czwartku będą podlegać mandatom

Od czwartku będziemy poruszać się na hulajnogach elektrycznych zgodnie z nowymi przepisami. Zmieni się ich klasyfikacja, dlatego nie wszyscy będą mogli z nich korzystać. Sprawdź, co się zmieni.
Nowe przepisy dla hulajnóg. Od czwartku będą podlegać mandatom

Autor: iStock

Dla kogo hulajnoga elektryczna?

Z pewnością nie dla najmłodszych, bo nowe przepisy zezwalają na korzystanie z niej po ukończeniu 10 roku życia, pod opieką dorosłych i tylko w strefie zamieszkania. Aby jeździć samodzielnie, trzeba mieć 18 lat, prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T albo kartę rowerową.
Nowe prawo przewiduje zasady, których trzeba będzie przestrzegać:

- maksymalna prędkość poruszania się nie może przekroczyć 20km/h, po chodnikach nie można jechać szybciej, niż idą piesi, ale nie ustalono dokładnej wartości,
- kierujący musi ustąpić pieszym również na ścieżce rowerowej,
- zabronione jest przewożenie innych osób, zwierząt i rzeczy,
- należy trzymać kierownicę oburącz,
- wzbronione jest poruszanie się na hulajnodze elektrycznej pod wypływem alkoholu (powyżej 0,2 promila),
- parkowanie musi odbywać się w sposób równoległy do krawężnika, przy zachowaniu 1,5 metra wolnego miejsca na chodniku lub w wyznaczonych obszarach,
- dozwolone jest poruszanie się po jezdni, jeśli nie ma w pobliżu drogi rowerowej ani chodnika,
- kierowcy wyprzedzający hulajnogę muszą zachować odstęp min. 1 metra oraz ustępować pierwszeństwa wyjeżdżając z drogi podporządkowanej.

UTO – urządzenia transportu osobistego

W tej kategorii urządzeń hulajnogi elektryczne się nie mieszczą, ale określono, czym UTO są. Z definicji wynika, że są to urządzenia napędzane silnikiem, bez siedzenia i pedałów, np. deskorolki elektryczne. Zasady nakładają na użytkowników zakaz przekraczania prędkości 20 km/h, poruszanie się po ścieżkach rowerowych i chodnikach. W przeciwieństwie do hulajnogistów, użytkownicy nie skorzystają z jezdni. Kierujący UTO zobowiązani są do zachowania trzeźwości i ruchu prawostronnego.

UWR – urządzenia wspierające ruch

Uregulowania przepisów doczekali się też m.in. wrotkarze i deskorolkarze, bo definicja UWR mówi o urządzeniach sportowo – rekreacyjnych, napędzanych siłą mięśni w pozycji stojącej.

Prawo pozwoli na poruszanie się za ich pomocą bez specjalnych uprawnień i ograniczeń wiekowych, po chodnikach i drogach rowerowych. Zabronione jest jedynie przewożenie osób i rzeczy oraz przemieszczanie się pod wpływem alkoholu.

Nowe przepisy zezwalają też samorządom na kontrolę i egzekwowanie ustalonych zasad. Policja będzie karać hulajnogistów mandatami od 100 do 500 zł m.in. za korzystanie z telefonu w czasie jazdy, niedozwolone parkowanie oraz nieustępowanie pierwszeństwa. Przepisy wejdą w życie 20 maja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PppTreść komentarza: Ciekawe co piła i jak długo. Jeżeli czysta to ok bo nie plami honoruData dodania komentarza: 16.03.2026, 11:49Źródło komentarza: Pijana kierująca jechała 100 km z Wrocławia. Ponad 3 promileAutor komentarza: PppTreść komentarza: Konkurs głogowski czy ogolnopolskiData dodania komentarza: 15.03.2026, 18:59Źródło komentarza: DĄB Z GŁOGOWA ZAWALCZY O TYTUŁ DRZEWA ROKU 2026Autor komentarza: PatiTreść komentarza: Uklony dla Pana Pawła,nauczyciela w szkole w Grebocicach,który zaszczepił w dzieciach chęć do gry w szachy.Dobra robota. Gratulacje dla wszystkich szachistów małych i dużychData dodania komentarza: 14.03.2026, 18:46Źródło komentarza: W GRĘBOCIACH TRWA V TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR WÓJTA GMINYAutor komentarza: mieszkaniec wiejskiej gminy Głogów, wyborcaTreść komentarza: Brawo, rodzice z innych miejscowosci powinni zatem wnioskować do rady gminy o finansowanie biletów miesięcznych dla młodzieży dojeżdżającej do szkół średnich w Głogowie. PROSZĘ JEDNAKOWO TRAKTOWAĆ MIESZKAŃCÓWData dodania komentarza: 13.03.2026, 13:00Źródło komentarza: SZEŚCIU WSIOM W GMINIE GŁOGÓW GROZI ODCIĘCIEAutor komentarza: DuchTreść komentarza: Brawo panowie tak dalej a będzie nam się lepiej miszkałoData dodania komentarza: 13.03.2026, 00:53Źródło komentarza: Kradł rower i perfumy w Przemkowie. 23-latek zatrzymany przez policjęAutor komentarza: 1233Treść komentarza: Jeszcze zmiana lekarzy jedna Pani doktor ma wielkie ale przy wypisaniu skierowanie czy to do specjalisty czy na badania a druga bada dosłownie na odległość z drugiego końca gabinetuData dodania komentarza: 12.03.2026, 21:37Źródło komentarza: GMINA GRĘBOCICE: NA ZDROWIE!
Reklama
Reklama