Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 maja 2025 01:17
Reklama

Kto reprezentuje Polskę w UFC? Polscy zawodnicy w UFC

Wejście do świata mieszanych sztuk walki i spróbowanie swoich siła na ringu wiąże się z marzeniami o walkach w UFC. Wszyscy Polacy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z MMA, mają jeden cel, aby w przyszłości zagościć w Ultimate Fighting Championship, która jest największą i najbardziej prestiżową federacją MMA na świecie. Pojedynki w oktagonie w amerykańskiej organizacji mogą doprowadzić zawodników do zdobycia najważniejszych tytułów w MMA. W historii UFC walczyło wielu polskich przedstawicieli, którzy sięgali po pasy mistrzowskie. W tym tekście przedstawimy reprezentantów naszego kraju w UFC!
  • 08.02.2024 13:02
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kto reprezentuje Polskę w UFC? Polscy zawodnicy w UFC

Polscy zawodnicy na arenie międzynarodowej UFC

Organizacja UFC powstała w 1993 roku, a więc funkcjonuje w świecie mieszanych sztuk walki 30 lat. Kiedy w oktagonie w amerykańskiej organizacji pojawił się pierwszy Polak? Musimy cofnąć się do 2007 roku, kiedy to biało-czerwone szlaki przetarł Tomasz Drwal. W następnych latach pojawiali się kolejni Polacy w UFC, którzy walczyli na arenie międzynarodowej. O kim mowa? Oczywiście najbardziej rozpoznawalną postacią jest Joanna Jędrzejczyk, która uchodzi za jedną z największych gwiazd UFC. Obok niej nie możemy zapomnieć o Mateuszu Gamrocie, Michale Oleksiejczuku, Janie Błachowiczu, czy Karolinie Kowalczkiewicz. W kolejnych akapitach przedstawimy sylwetki polskich zawodników w UFC wraz z podziałem na kategorie wagowe, a także wiadomości ze świata sportów walki.

Polscy zawodnicy w UFC - Waga ciężka

Obecnie UFC posiada podział na dwanaście kategorii wagowych. Organizacja wyróżniła osiem męskich oraz cztery kobiece. Waga ciężka wśród mężczyzn zawiera się pomiędzy 93 a 120,2 kilogramów i tylko zawodnicy mający taką masę ciała mogą przystąpić do walki. Aktualnie polskimi przedstawicielami w UFC w wadze ciężkiej są Marcin Tybura i Łukasz Brzeski.

Marcin Tybura

Polski zawodnik występuje w amerykańskiej organizacji od 2016 roku. W tym czasie Marcin Tybura wyrobił sobie solidną markę w UFC i do tej pory ma na swoim koncie 18 pojedynków. Jego bilans to 11 zwycięstw. Ostatnia walka Marcina Tybury odbyła się w lipcu 2023 roku. Polak musiał uznać wyższość Anglika – Toma Aspinalla. Jak w rankingu UFC wypada Tybura? Zawodnik plasuje się na 10. pozycji w wadze ciężkiej, co jest naprawdę dobrym wynikiem!

Łukasz Brzeski

Historia Polaka w UFC jest mniej bogata, niż w przypadku Marcina Tybury. Łukasz Brzeski kontrakt z UFC podpisał w 2021 roku i w tym czasie stoczył trzy pojedynki. Początki zawodnika w amerykańskim oktagonie są trudne, ponieważ wszystkie walki zakończyły się porażkami.

Polscy zawodnicy w UFC - Waga półciężka

W kolejnej kategorii wagowej, czyli wadze półciężkiej również mamy dwóch przedstawicieli naszego kraju. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby przystąpić do rywalizacji w wadze półciężkiej? Masa ciała zawodnika musi zawierać się między 83,9 a 93 kilogramy.

Jan Błachowicz

Staż Jana Błachowicza w UFC jest bogaty, ponieważ Polak związany jest z organizacją od 2014 roku. W swoim CV w sztukach walki może pochwalić się pasem mistrzowskim w kategorii półciężkiej, po który sięgnął w 2020 roku. To największe osiągnięcie Błachowicza w MMA. W 2021 roku pokonał Israela Adesanyę i obronił tytuł. Niestety kilka miesięcy później przegrał walkę i stracił pas. Jan Błachowicz plasuje się na czwartym miejscu w rankingu UFC w tej kategorii wagowej.

Marcin Prachnio

Kolejnym reprezentantem Polski w UFC jest Marcin Prachnio. Związał się on z UFC w 2018 roku i w tym czasie zaliczył osiem pojedynków. W trzech z nich Marcin Prachnio triumfował.

Polscy zawodnicy w UFC - Waga średnia

Waga średnia to kolejna kategoria, w której walczą zawodnicy w UFC. Tutaj ich masa ciała musi zawierać się między 77,1 a 83,9 kilogramów.

Michał Oleksiejczuk

Aktualne jedynym reprezentantem Polski w wadze średniej jest Michał Oleksiejczuk. Zawodnik do organizacji UFC trafił w 2017 roku. Ostatnią walkę odbył w sierpniu 2023 roku na gali w Singapurze, kiedy to pokonał Chidiego Njokuaniego. Podczas rywalizacji w UFC Michał Oleksiejczuk może pochwalić się następującym bilansem: 7-4-1NC.

Polscy zawodnicy w UFC - Waga lekka

W wadze lekkiej w UFC występuje trzech polskich zawodników. Mowa o Mateuszu Gamrocie, Mateuszu Rębieckim i Michale Figlaku.

Mateusz Gamrot

Na przestrzeni lat Mateusz Gamrot wypracował sobie wysoką pozycję w UFC. Polak plasuje się na szóstej pozycji w kategorii wagowej lekkiej i z pewnością oczekuje na walkę o pas mistrzowski. Mateusz Gamrot stoczył osiem pojedynków w oktagonie, z których zwycięstwem zakończyło się sześć walk.

Mateusz Rębiecki

Dorobek Mateusza Rębieckiego w UFC nie jest tak pokaźny, jak Mateusza Gamrota, lecz zawodnik z dobrej strony pokazał się w amerykańskiej organizacji MMA. Na swoim koncie ma dwa pojedynki, które zakończyły się zwycięstwami. Przed podpisaniem kontraktu z UFC walczył w FEN.

Michał Figlak

Debiut w UFC zanotował także Michał Figlak, który we wrześniu 2022 roku odbył premierową walkę w oktagonie. Niestety rywal okazał się lepszy i to Farès Ziam sięgnął po zwycięstwo.

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Szkoła w Przedmościu bardzo dobrze funkcjonuje. Mamy tu super kadrę nauczycielska, a Pani dyrektor staje na wysokości zadania by szkołę upiększać! Z tamtej strony Odry macie dwie szkoły i w tym problem... Wiadomo żadnej szkoły nie wolno zamykać!Data dodania komentarza: 17.05.2025, 16:43Źródło komentarza: MIESZKAŃCY WILKOWA BRONIĄ SZKOŁYAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: A może tak zlikwidować szkole w przedmosciu tam jest jeszcze gorzej i wozić dzieci do serbow?Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:11Źródło komentarza: MIESZKAŃCY WILKOWA BRONIĄ SZKOŁYAutor komentarza: ElżbietaTreść komentarza: Wójt z palca sobie wyssał informację o 4 mln oszczędności. Wg audytu o którym tak dużo się mówi a nieliczni przeczytali kwota środków własnych czyli gminnych wydana na szkołę w Wilkowie w ciągu roku to 1,9 miliona zł. Zamknięcie Szkoły w Wilkowie nie oznacza oszczędności w tej samej kwocie, bo dzieci Wilkowskie nie znikną, tylko koszt zostanie przeniesiony na Serby m.in. transportu co najmniej dwoma autobusami i dostosowania szkoły w Serbach do przyjęcia setki dzieci. Szkoła w Serbach z kolei to koszt gminy ok 2,7 mln. Może wójt sobie policzył ile by zaoszczędził gdyby zamknął dwie szkoły:] Ekonom nasz wspaniały..Data dodania komentarza: 15.05.2025, 18:01Źródło komentarza: MIESZKAŃCY WILKOWA BRONIĄ SZKOŁYAutor komentarza: parafianinTreść komentarza: Nawet mszy nie będzieData dodania komentarza: 14.05.2025, 15:25Źródło komentarza: RODZICE PROTESTUJĄ, GMINA ROBI ANKIETĘAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Żeby grać w przyszłym sezonie to trzeba poszukać wartościowych zawodników. Ewidentnie pięciu do wymianyData dodania komentarza: 12.05.2025, 05:21Źródło komentarza: CHROBRY ZDEGRADOWAŁ WARTĘAutor komentarza: Elwira IżyckaTreść komentarza: Szanowna Pani. Byłam, widziałam na własne oczy i zaręczam, że ten pan nie stał, a także targał. Po prostu, w tym momencie panie wytaszczyły ostatnią pralkę i jakąś - zdaje się mikrofalę. Oberwało mu się zatem niesłusznie. Pozdrawiam, autorka materiału.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:14Źródło komentarza: GPK USZCZELNIA BRAMY PSZOK-ów
Reklama
Reklama